Nejlepší kombinace čísel: Nejbezpečnější PIN kód odhalen!

20.11.2013 - Lucie Paseková

V dnešní době platebních karet či mobilů používá PIN kódy prakticky každý. Které čtyřmístné kombinace lidé nejčastěji zadávají? A jaká čísla naopak vymyslet, aby byl náš majetek v co největším bezpečí?


Reklama

Existuje celkem 10 000 možných číselných kombinací, v nichž jsou číslice 0 až 9 uspořádány tak, aby tvořily čtyřmístný PIN kód. Vědci ze společnosti Data Genetics prozkoumali 3,4 milionů reálně používaných PINů, které posbírali z různých uveřejněných hackerských úniků. Nejméně často v údajích narazili na kombinaci 8068. Ta se objevila jen pětadvacetkrát a její výskyt v celkovém objemu dat tak činil pouze 0,000744 %.

Tato nejméně frekventovaná číselná sestava byla tedy až dosud nejbezpečnější variantou pro bezpečnostní kód. Nyní společnost na svých stránkách jasně varuje, aby si lidé svůj PIN na tuto kombinaci neměnili. Právě tuto číselnou variantu budou hackeři po uveřejnění výsledků studie možná zadávat mezi prvními, stejně jako mnohokrát vysmívanou a bohužel stále nejčastější kombinaci 1234.

Nejoblíbenější 1234

Analýza PINů odhalila, že většina lidí si s číselnou kombinací PINu příliš hlavu neláme. Triviální číselná spojení suverénně obsadila první příčky těch nejpoužívanějších. Uspořádání 1234 zvolilo jako svůj bezpečnostní kód téměř 11 % z 3,4 milionů dotyčných lidí. Druhá nejoblíbenější varianta 1111 se vykytovala u 6 % analyzovaných kódů a třetí příčce vévodilo uskupení 0000 s téměř 2% výskytem. Pokud by potenciální hacker postupně zadal prvních dvacet nejpoužívanějších PINů, snadno by odhalil téměř 27 % všech analyzovaných bezpečnostních hesel. Kromě spojení čtyř stejných číslic se v první dvacítce vyskytovaly kombinace dvou číslic jako 6969 na desáté příčce či 1313 na šestnácté příčce. Zajímavý je výskyt čísla 1004 hned na šestém místě žebříčku. Číslo 1004 se v korejštině vyslovuje „cheonsa“ („cheon“ = 1000 a „sa“ = 4), což ovšem také znamená „anděl“.

Podle výsledků analýzy dávají lidé přednost sudým číslům před lichými. Například kombinace 2468 byla mnohem frekventovanější než obdobná kombinace 1357. Absolutně nejoblíbenější jsou PINy začínající na 1 a následují kombinace začínající číslicemi 0 a 2.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907