Nejlepší sci-fi kniha roku: Čínský příběh The Three-Body Problem

24.08.2015 - Martin Reichman

Ve Washingtonu fanoušci vybrali nejlepší sci-fi knihu uplynulého roku. Vítěznou knihu čeká v příštím roce filmové zpracování


Reklama

Uplynulý víkend patřil udílení cen nejlepším dílům z oblasti science fiction a fantasy, vydaným v uplynulém roce. Letošní, již 73. ročník udílení cen Hugo (jak se ocenění nazývá), letos proběhl v na setkání fanoušků vědeckofantastických žánrů World Science Fiction Convention konaném ve Washingtonu. Cenu za nejlepší knihu uplynulého roku si odnesl čínský spisovatel Liou Cch'-sin (Liu Cixin) za svůj román The Three-Body Problem.

Román, či spíše první část trilogie, vyšel již v roce 2008, do angličtiny byl přeložen ale až v loňském roce a mohl se tak o prestižní ocenění ucházet. Kniha pojednává o invazi mimozemské civilizace Trisolaranů, která na pokraji své zkázy zachytí signál ze Země, vyslaný do vesmíru Číňany během kulturní revoluce. V češtině kniha zatím nevyšla, na příští rok je ale připravováno její filmové ztvárnění.

Prestižní ocenění Hugo je udělováno fanoušky a v minulosti jej obdržely například knihy J. K. Rowlingové - Harry Potter a Ohnivý pohár (2001) a Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2000) nebo filmy 2001:Vesmírná odysea (1968), Hvězdné války (1977), Střihoruký Edward (1990) a Terminátor 2 (1991).

  • Zdroj textu:

    thehugoawards.org

  • Zdroj fotografií: The Hugo Awards

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907