Nejlepší sci-fi kniha roku: Čínský příběh The Three-Body Problem

24.08.2015 - Martin Reichman

Ve Washingtonu fanoušci vybrali nejlepší sci-fi knihu uplynulého roku. Vítěznou knihu čeká v příštím roce filmové zpracování


Reklama

Uplynulý víkend patřil udílení cen nejlepším dílům z oblasti science fiction a fantasy, vydaným v uplynulém roce. Letošní, již 73. ročník udílení cen Hugo (jak se ocenění nazývá), letos proběhl v na setkání fanoušků vědeckofantastických žánrů World Science Fiction Convention konaném ve Washingtonu. Cenu za nejlepší knihu uplynulého roku si odnesl čínský spisovatel Liou Cch'-sin (Liu Cixin) za svůj román The Three-Body Problem.

Román, či spíše první část trilogie, vyšel již v roce 2008, do angličtiny byl přeložen ale až v loňském roce a mohl se tak o prestižní ocenění ucházet. Kniha pojednává o invazi mimozemské civilizace Trisolaranů, která na pokraji své zkázy zachytí signál ze Země, vyslaný do vesmíru Číňany během kulturní revoluce. V češtině kniha zatím nevyšla, na příští rok je ale připravováno její filmové ztvárnění.

Prestižní ocenění Hugo je udělováno fanoušky a v minulosti jej obdržely například knihy J. K. Rowlingové - Harry Potter a Ohnivý pohár (2001) a Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2000) nebo filmy 2001:Vesmírná odysea (1968), Hvězdné války (1977), Střihoruký Edward (1990) a Terminátor 2 (1991).

Reklama

  • Zdroj textu:

    thehugoawards.org

  • Zdroj fotografií: The Hugo Awards

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907