Nejlepší snímek solární observatoře SOHO: Sluneční erupce z roku 2002

14.12.2015 - Martin Reichman


Reklama

U příležitosti nedávného výroční 20 let provozu solární observatoře SOHO, uspořádaly ESA a NASA veřejné hlasování o nejlepší snímek, jaký družice SOHO během své existence pořídila. Vítězem je složený obraz zachycující masivní erupci z 8. ledna 2002. Snímek zachycuje výron více než miliardy tun koronální hmoty do okolního prostoru a její šíření rychlostí až 3 200 kilometrů za sekundu.

Vítězný obraz se skládá z dvou obrazů pořízených dvojicí vědeckých přístrojů observatoře SOHO - koronografu se spektrometrem LASCO (Large Angle Spectrometric Coronagraph) a dalekohledu pracujícího v ultrafialové oblasti spektra EIT (Extreme Ultraviolet Imaging Telescope). Zajíavostí je, že každý ze snímků složeného obrazu byl pořízen v jiný den.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: ESA/NASA/SOHODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907