Nejrychleji a nejvýše: Čínský mrakodrap vyroste jako z lega

12.09.2013 - Jan Miklín

Do nikdy neskončených závodů o nejvyšší budovu světa se přihlásila také Čína. Ve městě Čchang-ša na východě země má vyrůst 838 m vysoký mrakodrap, a rekordní má být i rychlost jeho výstavby – pouhých 210 dnů


Reklama

A to ještě z dvou stovek dnů zabere více jak polovinu příprava prefabrikovaných dílů, vlastní stavba by měla trvat pouhých 90 dnů, což je tempo opravdu ďábelské. Ďábelská byla také původně navrhovaná výška mrakodrapu, jenž měl měřit 666 m. O zvýšení stavby rozhodli radní šestimilionového města, kteří chtěli mít na svém katastru – aspoň na chvíli – nejvyšší budovu na světě. Upravená výška o deset metrů překoná dubajskou Burdž Chalífu.

Mrakodrap z lega

Metoda stavby je unikátní, avšak již vyzkoušená – společnost Broad Sustainable Building již tímto způsobem po celé Číně staví dvacítku mrakodrapů. Zhruba 95 % dílů, potřebných ke stavbě, se vyrábí v továrně – padne na ně 270 tisíc tun oceli. Až bude Sky City hotový, nabídne 202 pater, hotel pro tisícovku hostů, kanceláře, obchody a dokonce školy i nemocnici. Hlavní část prostoru ale bude věnována bydlení – ve věži by domov mělo najít 16 tisíc lidí. Mrakodrap tak dostojí svému jménu „Město v oblacích“ – jeho obyvatelé v podstatě nebudou mít důvod stavbu opouštět.

Pohádka nebo realita?

Zní to všechno příliš krásně na to, aby to byla pravda? Plány společnosti se setkaly se skeptickým přijetím. Kritici upozorňují na to, že Broad Sustainable Building ve skutečnosti zvládla dokončit zatím pouze dva – nepoměrně menší, třicetipatrové – mrakodrapy, a že stavba tak vysoké stavby je mnohem náročnější. Zdá se, že uváděná rychlost je jen marketingovým tahákem a ve skutečnosti dojde ke zpožděním, jak už to u podobných projektů bývá. Podiv budí i uvažované náklady 1,5 miliard dolarů – pro představu, Burdž Chalífa vznikla po přepočtení na podlahovou plochu za trojnásobně vyšší cenu.

Architektům se také nezdá tvar budovy z hlediska aerodynamiky; při tak velké ploše bočních stěn by měla mít stavba jiný tvar, aby se do ní vítr tak neopíral. A i když má mrakodrap údajně vydržet zemětřesení o síle 9 na Richterově škále, kvůli výšce zabere cesta jedním ze stovky superrychlých výtahů z horních pater do přízemí několik minut.

Těžko říct, jak to s údajně nejvyšší a nejrychlejší stavbou světa nakonec dopadne – nezbývá, než jen sledovat, jestli se Sky City za pár měsíců zapíše do historických tabulek, nebo zůstane jen u plánů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, skyscraperpage.com, Broad Sustainable Building

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907