Nejrychleji rotující hvězda se točí rychlostí 2 miliony kilometrů v hodině

07.04.2015 - Martin Reichman

Jasná hvězda uprostřed mlhoviny Tarantule se chová jako vesmírná káča. Jde pravděpodobně o nejrychleji rotující hvězdu


Reklama

Astronomové občas narazí ve vesmíru na opravdovou bizarnost. To této kategorie bezpochyby spadá i hvězda s označením VFTS 102, nacházející se v centru mlhoviny Tarantule. Tato hvězda, která je 25× hmotnější a 100 000× jasnější než naše Slunce, rotuje rychlostí více jak 2 miliony kilometrů za hodinu. Její šílená rychlost je tak zhruba 300× vyšší než rotace Slunce. Podle astronomů je VFTS 102 velmi blízko k hranici, kdy může dojít k jejímu roztržení v důsledku odstředivé síly.

Vědci předpokládají, že se jedná o „runaway star“ – tady hvězdu, která byla vyvržena z dvojhvězdného systému poté, co její souputník explodoval jako supernova. Pokud jsou dvě hvězdy blízko sebe, plyn proudí z jedné hvězdy na druhou a může ji roztáčet rychleji a rychleji. To by mohlo vysvětlit neobvykle rychlou rotaci této hvězdy. Tato myšlenka je podpořena dvojicí dalších indicií, kterými jsou nedaleký pulsar a s ním spojený pozůstatek po výbuchu supernovy.

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, G. Bacon

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907