Nejrychleji rotující hvězda se točí rychlostí 2 miliony kilometrů v hodině

07.04.2015 - Martin Reichman

Jasná hvězda uprostřed mlhoviny Tarantule se chová jako vesmírná káča. Jde pravděpodobně o nejrychleji rotující hvězdu


Reklama

Astronomové občas narazí ve vesmíru na opravdovou bizarnost. To této kategorie bezpochyby spadá i hvězda s označením VFTS 102, nacházející se v centru mlhoviny Tarantule. Tato hvězda, která je 25× hmotnější a 100 000× jasnější než naše Slunce, rotuje rychlostí více jak 2 miliony kilometrů za hodinu. Její šílená rychlost je tak zhruba 300× vyšší než rotace Slunce. Podle astronomů je VFTS 102 velmi blízko k hranici, kdy může dojít k jejímu roztržení v důsledku odstředivé síly.

Vědci předpokládají, že se jedná o „runaway star“ – tady hvězdu, která byla vyvržena z dvojhvězdného systému poté, co její souputník explodoval jako supernova. Pokud jsou dvě hvězdy blízko sebe, plyn proudí z jedné hvězdy na druhou a může ji roztáčet rychleji a rychleji. To by mohlo vysvětlit neobvykle rychlou rotaci této hvězdy. Tato myšlenka je podpořena dvojicí dalších indicií, kterými jsou nedaleký pulsar a s ním spojený pozůstatek po výbuchu supernovy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, G. Bacon

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907