Nejrychleji rotující hvězda se točí rychlostí 2 miliony kilometrů v hodině

07.04.2015 - Martin Reichman

Jasná hvězda uprostřed mlhoviny Tarantule se chová jako vesmírná káča. Jde pravděpodobně o nejrychleji rotující hvězdu


Reklama

Astronomové občas narazí ve vesmíru na opravdovou bizarnost. To této kategorie bezpochyby spadá i hvězda s označením VFTS 102, nacházející se v centru mlhoviny Tarantule. Tato hvězda, která je 25× hmotnější a 100 000× jasnější než naše Slunce, rotuje rychlostí více jak 2 miliony kilometrů za hodinu. Její šílená rychlost je tak zhruba 300× vyšší než rotace Slunce. Podle astronomů je VFTS 102 velmi blízko k hranici, kdy může dojít k jejímu roztržení v důsledku odstředivé síly.

Vědci předpokládají, že se jedná o „runaway star“ – tady hvězdu, která byla vyvržena z dvojhvězdného systému poté, co její souputník explodoval jako supernova. Pokud jsou dvě hvězdy blízko sebe, plyn proudí z jedné hvězdy na druhou a může ji roztáčet rychleji a rychleji. To by mohlo vysvětlit neobvykle rychlou rotaci této hvězdy. Tato myšlenka je podpořena dvojicí dalších indicií, kterými jsou nedaleký pulsar a s ním spojený pozůstatek po výbuchu supernovy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, G. Bacon

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907