Nejrychleji rotující hvězda se točí rychlostí 2 miliony kilometrů v hodině

07.04.2015 - Martin Reichman

Jasná hvězda uprostřed mlhoviny Tarantule se chová jako vesmírná káča. Jde pravděpodobně o nejrychleji rotující hvězdu


Reklama

Astronomové občas narazí ve vesmíru na opravdovou bizarnost. To této kategorie bezpochyby spadá i hvězda s označením VFTS 102, nacházející se v centru mlhoviny Tarantule. Tato hvězda, která je 25× hmotnější a 100 000× jasnější než naše Slunce, rotuje rychlostí více jak 2 miliony kilometrů za hodinu. Její šílená rychlost je tak zhruba 300× vyšší než rotace Slunce. Podle astronomů je VFTS 102 velmi blízko k hranici, kdy může dojít k jejímu roztržení v důsledku odstředivé síly.

Vědci předpokládají, že se jedná o „runaway star“ – tady hvězdu, která byla vyvržena z dvojhvězdného systému poté, co její souputník explodoval jako supernova. Pokud jsou dvě hvězdy blízko sebe, plyn proudí z jedné hvězdy na druhou a může ji roztáčet rychleji a rychleji. To by mohlo vysvětlit neobvykle rychlou rotaci této hvězdy. Tato myšlenka je podpořena dvojicí dalších indicií, kterými jsou nedaleký pulsar a s ním spojený pozůstatek po výbuchu supernovy.

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, G. Bacon

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907