Nejrychlejší auto světa: Veyron zimním králem

23.08.2013 - Igor Mahal

Americké supersporty SSC Ultimate Aero a Maxximus G-Force se musely sklonit před novým rekordmanem. Titulem nejrychlejšího auta světa se pyšnilo Bugatti Veyron 16,4 Super Sport, ale jen na chvíli – zápis byl později odebrán


Reklama

Zkušený francouzský pilot Pierre-Henri Raphanel na zkušebním okruhu Ehra-Leissen, jež patří mateřskému koncernu Volkswagen, během první jízdy dosáhl průměrné rychlosti 427,933 km/h. Při jízdě v opačném směru se dokonce ručička tachometru dostala na jen stěží uvěřitelných 434,211 km/h. Aby se eliminoval vliv větru a výsledné číslo bylo co nejpřesnější, při pokusech o rychlostní rekord se počítá průměr z  dvou jízd v opačných směrech. Do Guinessovy knihy rekordů proto byla zapsána průměrná hodnota 431,072 km/h. Poslední rychlostní rekord veyron překonal o necelých dvacet kilometrů v hodině, což je mimořádný úspěch. Maxximus G-Force, jenž je předělanou verzí slavného supersportu Ultima GTR, s motorem o výkonu 1600 koní dokázal se rozjet na „pouhých“ 413 km/h. 

Rychlost, kterou Veyron 16,4 Super Sport dosáhl, překvapila i samotné konstruktéry Bugatti. Šéfinženýr automobilky Wofgang Schreiber prý očekával maximální průměrnou rychlost kolem 425 km/h. Překonat metu se týmu konstruktérů podařilo zejména díky ideálním povětrnostním podmínkám. Jistých změn doznal i samotné auto. Velká koncovka výfuku byla nahrazena dvěma menšími a motor získal větší turbodmychadla. Výkon šestnáctiválcového motoru se tak vyšplhal na 1 200 koní, což je o 200 koní více než měl předchozí model. 

Případný zájemce, který by chtěl mít nejrychlejší automobil světa ve své garáží, má smůlu. U modelů určených k prodeji je maximální rychlost elektronicky omezena na „pouhých“ 415 km/h. Důvodem tohoto kroku je prý strach o bezpečnost nezkušeného řidiče. A právě to, spolu s dalšími úpravami, se stalo důvodem pro vyškrtnutí z rekordních tabulek a na jejich špici je opět SSC Ultimate Aero.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: www.carversation.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907