Nejrychlejší školní autobus světa jezdí rychlostí 590 km/h

29.10.2014 - Martin Reichman

Americký konstruktér postavil školní autobus který dokáže vyvinout maximální rychlost 590 kilometrů v hodině. Vybavený je proudovým motorem z bojových letadel


Reklama

Autobus Indy Boys byl postavený na zakázku Paulem Stenderem, z materiálů používaných při výrobě letadel. Vybavený je proudovým motorem vyvíjeným v první polovině 50. let 20. století jako pohonné jednotky pro novou generaci bojových letounů. Testován byl například v upraveném bombardéru Boeing B-47 Stratojet a poháněl letouny F-104 Starfighter, Convair B-58 Hustler nebo F-4 Phantom II.

Autobus pochopitelně není určený pro přepravu cestujících, ostatně vzhledem k velikosti motoru by se jich do něj moc nevešlo. Do jeho kabiny se totiž vejdou pouze tři pasažéři. Děti by s ním ale školu určitě nezmeškaly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907