Nejšpinavější muž světa se 67 let nemyl: Podle lékařů je ale zdravý jako řípa

27.01.2022 - Martin Reichman

Lékaři provedli sérii testů zřejmě nejšpinavějšímu muži na světě. 87letý Íránec Amou Hajim, který se údajně vodě vyhýbá již 67 let, se podle zdravotníků těší překvapivě dobrému zdraví.


Reklama

Amou Hajim již léta přežívá na skládce v íránské provincii Fárs. 87letý podivín je svého druhu místní celebritou – jeho příběh obletěl svět již v roce 2014 a od té doby na svém životním stylu nezměnil vůbec nic. Živí se tím, co najde mezi odpadky a nepohrdne ani mršinami, které sesbírá u silnice. Žízeň hasí výhradně dešťovou vodou z louží, jinak se ale vodě vyhýbá jako čert kříži – podle svých slov se nemyl již 67 let.

Hajima nedávno navštívil tým lékařů z teheránské nemocnice, které zajímal jeho zdravotní stav. Muž absolvoval sérii testů, které zahrnovaly vyšetření na hepatitidu, AIDS a zjištění přítomnosti nejrůznějších bakterií a parazitů. Ukázalo se, že kromě trichinelózy (parazitického onemocnění způsobeného hlísticemi) se těší překvapivě dobrému zdraví. I toto zjištěné onemocnění u něj podle lékařů ale probíhá bezpříznakově. 

TIP: Dvanáct let se nesprchuje: Před zápachem ho chrání hodné bakterie

V čem tkví kouzlo zdravotní odolnosti podivínského Íránce lékaři netuší. Podle doktora Gholamrezy Molaviho, který Hajima vyšetřoval, se jako nejlogičtější vysvětlení jeví, že si během dlouhých let strávených v extrémních podmínkách vyvinul enormně silný imunitní systém.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907