Nejstarší důkazy zemědělství na Blízkém východě z doby před 23 tisíci let

29.07.2015 - Stanislav Mihulka

Zemědělství na Blízkém východě je zřejmě mnohem starší, než se tušilo


Reklama

Odborníci až doteď věřili, že se zemědělství na Blízkém východě objevilo někdy před 12 tisíci let, tedy na sklonku nejmladší doby ledové. Nové objevy ale naznačují, že tam lidé začali pěstovat plodiny mnohem dříve, už před zhruba 23 tisíci let.

Vědci se v tomto případě zaměřili na trvalé tábořiště, které se v té době rozkládalo na břehu Galilejského jezera. Plnohodnotné zemědělství to sice ještě nebylo, ale tehdejší lidé už zřejmě zkoušeli pěstovat rostliny, které se jim dostaly do rukou. Jak se zdá, byli chytřejší a šikovnější, než si obvykle myslíme.

Klíčovým důkazem byl nález plevelů, jejichž výskyt se obvykle pojí s rozvojem zemědělství. Dotyčné tábořiště patřilo rybařícím lovcům sběračům kultury Ohalo II. Nalezlo se zde výjimečné množství rostlinných zbytků – 150 tisíc vzorků z více než 140 druhů. Bylo mezi nimi celkem 13 druhů plevelů a také planě rostoucí typy jedlých plodin, především pšenice, ječmen a oves.

Reklama

  • Zdroj textu:

    American Friends of Tel Aviv University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Cliff, Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907