Nejstarší důkazy zemědělství na Blízkém východě z doby před 23 tisíci let

29.07.2015 - Stanislav Mihulka

Zemědělství na Blízkém východě je zřejmě mnohem starší, než se tušilo


Reklama

Odborníci až doteď věřili, že se zemědělství na Blízkém východě objevilo někdy před 12 tisíci let, tedy na sklonku nejmladší doby ledové. Nové objevy ale naznačují, že tam lidé začali pěstovat plodiny mnohem dříve, už před zhruba 23 tisíci let.

Vědci se v tomto případě zaměřili na trvalé tábořiště, které se v té době rozkládalo na břehu Galilejského jezera. Plnohodnotné zemědělství to sice ještě nebylo, ale tehdejší lidé už zřejmě zkoušeli pěstovat rostliny, které se jim dostaly do rukou. Jak se zdá, byli chytřejší a šikovnější, než si obvykle myslíme.

Klíčovým důkazem byl nález plevelů, jejichž výskyt se obvykle pojí s rozvojem zemědělství. Dotyčné tábořiště patřilo rybařícím lovcům sběračům kultury Ohalo II. Nalezlo se zde výjimečné množství rostlinných zbytků – 150 tisíc vzorků z více než 140 druhů. Bylo mezi nimi celkem 13 druhů plevelů a také planě rostoucí typy jedlých plodin, především pšenice, ječmen a oves.

Reklama

  • Zdroj textu:

    American Friends of Tel Aviv University, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Cliff, Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907