Nejstarší kamenné nástroje jsou starší, než náš rod Homo

24.05.2015 - Stanislav Mihulka

Podle objevu v pustinách Keni vyráběli kamenné nástroje už naši vzdálení předci, před 3,3 miliony let


Reklama

Africká Keňa je známá především jako tropické safari. Ve skutečnosti je to ale velmi klimaticky pestrá země. Kromě jiného se tam najdou i pusté pouště – především v severní části Keni, kde Keňa hraničí s Etiopií a Somálskem. A právě v pustině severozápadní Keni vědci objevili kamenné nástroje. Pozoruhodné je hlavně jejich stáří, které činí 3,3 miliony let.

Nové nálezy překonaly doposud nejstarší známé kamenné nástroje o 700 tisíc let a se tak staly daleko nejstarším objevem svého druhu. Ne nadarmo se v prestižní časopisu Nature píše o novém počátku celého archeologického záznamu.

A kdo kamenné nástroje vyrobil? Vtip je v tom, že náš nejstarší známý příbuzný, kterého odborníci počítají do lidského rodu Homo, čili Homo habilis, se objevil zhruba před 2,5 miliony let. Objevitelé nástrojů sice přesně nevědí, čí původně byly, mají ale zajímavého kandidáta. Asi jeden kilometr od místa nálezu prastarých kamenných nástrojů se totiž v roce 1999 našla lebka našeho blízkého příbuzného kenyantropa Kenyanthropus platytops. Shodou okolností je její stáří rovněž 3,3 milionu let.

Na druhou stranu, nástroje si umějí vyrábět i šimpanzi. Vlastně si lze docela dobře představit, že nějaké nástroje tvořili úplně všichni v linii předků, mezi šimpanzem a námi. Problém může být jen v tom, že je nesmírně těžké najít a hlavně rozpoznat nástroje staré několik milionů let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Columbia University, Nature

  • Zdroj fotografií: MPK-WTAPDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907