Nejstarší kamenné nástroje jsou starší, než náš rod Homo

24.05.2015 - Stanislav Mihulka

Podle objevu v pustinách Keni vyráběli kamenné nástroje už naši vzdálení předci, před 3,3 miliony let


Reklama

Africká Keňa je známá především jako tropické safari. Ve skutečnosti je to ale velmi klimaticky pestrá země. Kromě jiného se tam najdou i pusté pouště – především v severní části Keni, kde Keňa hraničí s Etiopií a Somálskem. A právě v pustině severozápadní Keni vědci objevili kamenné nástroje. Pozoruhodné je hlavně jejich stáří, které činí 3,3 miliony let.

Nové nálezy překonaly doposud nejstarší známé kamenné nástroje o 700 tisíc let a se tak staly daleko nejstarším objevem svého druhu. Ne nadarmo se v prestižní časopisu Nature píše o novém počátku celého archeologického záznamu.

A kdo kamenné nástroje vyrobil? Vtip je v tom, že náš nejstarší známý příbuzný, kterého odborníci počítají do lidského rodu Homo, čili Homo habilis, se objevil zhruba před 2,5 miliony let. Objevitelé nástrojů sice přesně nevědí, čí původně byly, mají ale zajímavého kandidáta. Asi jeden kilometr od místa nálezu prastarých kamenných nástrojů se totiž v roce 1999 našla lebka našeho blízkého příbuzného kenyantropa Kenyanthropus platytops. Shodou okolností je její stáří rovněž 3,3 milionu let.

Na druhou stranu, nástroje si umějí vyrábět i šimpanzi. Vlastně si lze docela dobře představit, že nějaké nástroje tvořili úplně všichni v linii předků, mezi šimpanzem a námi. Problém může být jen v tom, že je nesmírně těžké najít a hlavně rozpoznat nástroje staré několik milionů let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Columbia University, Nature

  • Zdroj fotografií: MPK-WTAP

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907