Nejstarší love song: Rekonstrukce stamiliony let starého zvuku

07.10.2013 - redakce 100+1

Paleontologové zrekonstruovali zvuk starý 165 milionů let, kterým prapředci prakobylky vábili opačné pohlaví


Reklama

Paleontologové se mohou pochlubit dalším objevem z druhohorního světa. Tentokrát se jim podařilo zrekonstruovat zvuk, který vydávali samečci jistého druhu rovnokřídlého hmyzu (kam patří kobylky, cvrčci a sarančata) v období střední jury. Jeho původcem byl katydid s zvučným jménem Archabollus musicus.

Zkamenělý otisk této „prakobylky“ z doby dinosaurů pochází ze severovýchodní Číny a jeho tajemství rozluštili vědci z Univerzity v anglickém Bristolu. Pomocí nejmodernějších zobrazovacích technologií zrekonstruovali křídelní aparát dávno mrtvého hmyzu a na jeho základě pak synteticky vytvořili zvuk, který kdysi právě svými křídly vydával. Mikroskopický rozbor křidélek odhalil, že po setmění se jurskými lesy roznášely jemné „vrzavé“ zvuky o frekvenci 6,4 kilohertz.

Podle vědců se jedná pravděpodobně o vůbec nejstarší „hudbu“ na zemi, kterou jsme zatím schopni identifikovat. Jurské písně lásky byly přizpůsobeny tomu, aby zněly na dlouhou vzdálenost a přes obří kapradiny a jehličnany tak mohly docestovat až k milovanému protějšku. Dinosauři a další obratlovci původce této milostné písně také vnímali, slyšeli bychom jej ostatně i my. Zůstává otázkou, zda si nového výzkumu povšimnou i tvůrci nových dokumentů o dinosaurech a ozvučí jimi své počítačově vytvořené druhohorní ekosystémy.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Thinkstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907