Nejstarší vzorek červených krvinek získán od ledového muže Ötziho

12.05.2015 - Stanislav Mihulka

Po předchozích neúspěších se vědcům podařilo získat červené krvinky z mumie ledového muže Ötziho


Reklama

V létě 1991 objevili na ledovci v Ötztalských Alpách přirozenou mumii čtyřicátníka, který tam zahynul před asi 5 300 lety. Přezdívá se mu Ötzi a stal se naprosto neocenitelným zdrojem informací o lidech jeho doby. Vědci z něj vytáhli skoro všechno, od stravy a oblečení až po mitochondriální a jadernou DNA. Donedávna z něj ale nikdo nezískal červené krvinky. Veškeré pokusy selhaly.

Smůlu před časem prolomili až badatelé Evropské akademie v Bozenu (EURAC), které se říká Institut mumií a ledového muže. Povedlo se jim to s nanosondou, pomocí které analyzovali poraněná místa na těle Ötziho. Když narazili na objekty s typickým tvarem červených krvinek, tak měli vyhráno.

Svůj objev si pak ještě potvrdili analýzou molekulárního složení nalezených červených krvinek, pomocí analytických metod mikroskopie atomárních sil a Ramanovy spektroskopie. Nakonec vše dobře dopadlo a vědci už vědí, že doopravdy jde o červené krvinky. Jsou to tím pádem nejstarší červené krvinky, s nimiž jsme se kdy setkali. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, Journal of the Royal Society Interface

  • Zdroj fotografií: Janko et al. Journal of the Royal Society Interface

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907