Nejstarší vzorek červených krvinek získán od ledového muže Ötziho

12.05.2015 - Stanislav Mihulka

Po předchozích neúspěších se vědcům podařilo získat červené krvinky z mumie ledového muže Ötziho


Reklama

V létě 1991 objevili na ledovci v Ötztalských Alpách přirozenou mumii čtyřicátníka, který tam zahynul před asi 5 300 lety. Přezdívá se mu Ötzi a stal se naprosto neocenitelným zdrojem informací o lidech jeho doby. Vědci z něj vytáhli skoro všechno, od stravy a oblečení až po mitochondriální a jadernou DNA. Donedávna z něj ale nikdo nezískal červené krvinky. Veškeré pokusy selhaly.

Smůlu před časem prolomili až badatelé Evropské akademie v Bozenu (EURAC), které se říká Institut mumií a ledového muže. Povedlo se jim to s nanosondou, pomocí které analyzovali poraněná místa na těle Ötziho. Když narazili na objekty s typickým tvarem červených krvinek, tak měli vyhráno.

Svůj objev si pak ještě potvrdili analýzou molekulárního složení nalezených červených krvinek, pomocí analytických metod mikroskopie atomárních sil a Ramanovy spektroskopie. Nakonec vše dobře dopadlo a vědci už vědí, že doopravdy jde o červené krvinky. Jsou to tím pádem nejstarší červené krvinky, s nimiž jsme se kdy setkali. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, Journal of the Royal Society Interface

  • Zdroj fotografií: Janko et al. Journal of the Royal Society Interface

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907