Po předchozích neúspěších se vědcům podařilo získat červené krvinky z mumie ledového muže Ötziho
V létě 1991 objevili na ledovci v Ötztalských Alpách přirozenou mumii čtyřicátníka, který tam zahynul před asi 5 300 lety. Přezdívá se mu Ötzi a stal se naprosto neocenitelným zdrojem informací o lidech jeho doby. Vědci z něj vytáhli skoro všechno, od stravy a oblečení až po mitochondriální a jadernou DNA. Donedávna z něj ale nikdo nezískal červené krvinky. Veškeré pokusy selhaly.
Smůlu před časem prolomili až badatelé Evropské akademie v Bozenu (EURAC), které se říká Institut mumií a ledového muže. Povedlo se jim to s nanosondou, pomocí které analyzovali poraněná místa na těle Ötziho. Když narazili na objekty s typickým tvarem červených krvinek, tak měli vyhráno.
Svůj objev si pak ještě potvrdili analýzou molekulárního složení nalezených červených krvinek, pomocí analytických metod mikroskopie atomárních sil a Ramanovy spektroskopie. Nakonec vše dobře dopadlo a vědci už vědí, že doopravdy jde o červené krvinky. Jsou to tím pádem nejstarší červené krvinky, s nimiž jsme se kdy setkali.
Phys.org, Journal of the Royal Society Interface
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)