Nejteplejší místo na světě: Staré rekordy padají

14.11.2013 - Lucie Paseková

Dlouhou dobu se věřilo, že nejteplejším místem na světě je Libyjská poušť. Meteorologická komise ji ale nyní o její prvenství připravila. Po více než devadesáti letech


Reklama

Téměř století starý libyjský světový rekord je neplatný. Takový byl verdikt speciální mezinárodní komise Světové meteorologické společnosti. Při naměření rekordní teploty 58 °C 13. září 1922 v Azízíji totiž došlo k chybě. Teplotu měřil nezkušený meteorolog, který použil nespolehlivý nekalibrovaný teploměr, a vše proběhlo za nestandardních podmínek. Skutečná teplota tak mohla být až o 7 °C nižší. Novým teplotním rekordmanem se tudíž stalo Death Valley (Údolí smrti). Na tomto nejníže položeném místě v Severní Americe se letní teploty běžně pohybují kolem 47 °C a ani v noci neklesají pod 30 °C. Během zimy tady pak bývá příjemných 20 °C. Vysoké teploty doprovází extrémní sucho. Průměrný roční úhrn srážek dosahuje asi 50 mm.

Fata morgana

Údolí se nachází v poušti Mohave ve slunné Kalifornii, jihozápadně od pohoří Sierra Nevada. Celková rozloha údolí činí téměř 8 000 km2 a jeho nejníže položené místo, jezero Badwater, leží 86 m pod úrovní moře. Voda je v Údolí smrti vzácností, i když se někdy může zdát, že je jí tu přemíra. V tomto nehostinném místě dochází totiž často k optickému jevu všeobecně známému pod názvem fata morgana. Díky teplotní inverzi při něm vzniká dojem, že člověk vidí velkou vodní plochu tam, kde ve skutečnosti není.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907