Nejteplejší místo na světě: Staré rekordy padají

14.11.2013 - Lucie Paseková

Dlouhou dobu se věřilo, že nejteplejším místem na světě je Libyjská poušť. Meteorologická komise ji ale nyní o její prvenství připravila. Po více než devadesáti letech


Reklama

Téměř století starý libyjský světový rekord je neplatný. Takový byl verdikt speciální mezinárodní komise Světové meteorologické společnosti. Při naměření rekordní teploty 58 °C 13. září 1922 v Azízíji totiž došlo k chybě. Teplotu měřil nezkušený meteorolog, který použil nespolehlivý nekalibrovaný teploměr, a vše proběhlo za nestandardních podmínek. Skutečná teplota tak mohla být až o 7 °C nižší. Novým teplotním rekordmanem se tudíž stalo Death Valley (Údolí smrti). Na tomto nejníže položeném místě v Severní Americe se letní teploty běžně pohybují kolem 47 °C a ani v noci neklesají pod 30 °C. Během zimy tady pak bývá příjemných 20 °C. Vysoké teploty doprovází extrémní sucho. Průměrný roční úhrn srážek dosahuje asi 50 mm.

TIP: Jako v pekle: Nejvyšší teplotou na povrchu Země bylo extrémních 2 370 °C

Údolí se nachází v poušti Mohave ve slunné Kalifornii, jihozápadně od pohoří Sierra Nevada. Celková rozloha údolí činí téměř 8 000 km² a jeho nejníže položené místo, jezero Badwater, leží 86 m pod úrovní moře. Voda je v Údolí smrti vzácností, i když se někdy může zdát, že je jí tu přemíra. V tomto nehostinném místě dochází totiž často k optickému jevu všeobecně známému pod názvem fata morgana. Díky teplotní inverzi při něm vzniká dojem, že člověk vidí velkou vodní plochu tam, kde ve skutečnosti není.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907