Největší námořní neštěstí všech dob: Potopení MV Wilhelm Gustloff

11.04.2014 - Jan Miklín

Potopení Titaniku bývá považováno za největší námořní katastrofu. Přestože si toto neštěstí vyžádalo okolo patnácti set obětí, zdaleka nešlo o nejhorší lodní havárii


Reklama

Na prvním místě ve smutném žebříčku stojí tragédie lodi MV Wilhelm Gustloff. Ta byla na vodu spuštěna roku 1937 a pojmenována po švýcarském nacistickém politikovi – původně se měla jmenovat Adolf Hitler. Loď s délkou 209 metrů a kapacitou necelých 1 500 pasažérů doprovázených šesti sty členy posádky sloužila jako výletní plavidlo pro organizaci Deutsche Arbeitsfront (DAF).

Tragédie v chladných vodách

Mírové užití ale netrvalo dlouho. V létě roku 1939 byla zařazena do služby a jejím úkolem bylo dopravit zpět do Německa vojáky Legie Condor, bojující ve španělské občanské válce. Po krátkém intermezzu, kdy sloužila jako nemocniční loď pod jménem Lazarettschiff D, byla použita jako loď ubytovací pro námořní kadety. 

TIP: Osudové rozhodnutí: Proč neměl Titanic nikdy vyplout

Na konci druhé světové války se ji rozhodli Němci využít při operaci Hannibal. Polskou Gdyni opustila 30. ledna 1945 s oficiálně 6 050 lidmi na palubě. Mimo tyto oficiální pasažéry zde bylo množství dalších lidí a odhady historiků mluví o více jak deset tisících lidí na lodi. Protože na palubě byly i protiletadlová děla a vojenská jednotka, neměla loď ochranný status nemocniční lodi, což se jí stalo osudným. Na loď totiž zaútočila sovětská ponorka S-13 a výsledkem jejího potopení bylo přes devět tisíc obětí, z toho byla minimálně polovina dětí. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi hlavní úkoly nindžů patřilo pronikat v přestrojení za nepřátelské linie a vynášet informace či zabíjet.

Zajímavosti

Dospělá kareta obecná (Caretta caretta) dorůstá bezmála jednoho metru a běžně váží více než sto kilogramů.

Příroda

Mládí prožila v radovánkách a nicnedělání

Historie

Povrch měsíce Europa

Vesmír

Tradice velí, že muž zajišťuje financování domácnosti. Jinak to pro muže bývá stresující.

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907