Největší podvodní socha drží oceán na svých bedrech

03.11.2014 - Martin Reichman


Reklama

Největší podmořskou sochou je Ocean Atlas u bahamských břehů. Předobrazem sochy měřící 5,5 metru a vážící 60 tun, je obr Atlás, držící své šíji drží nebeskou klenbu. Socha, kterou navrhnul a postavil umělec a ochránce přírody Jason deCaires Taylor, nemá sloužit jen pro potěchu potápěčům. Ocean Atlas se má stát umělým útesem, sloužícím především korálům, ale i dalším obyvatelům podmořské říše. Dopravit 60tunový kolos na místo určení bylo poměrně složité a vyžadovalo to spolupráci jeřábu a několika potápěčů. Socha je odlita z betonu s neutrálním pH nezatěžujícím životní prostředí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Jason deCaires Taylor

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907