Největší přílivová elektrárna vyroste u pobřeží Skotska

05.09.2014 - Martin Reichman

Skotské pobřeží bude domovem největší přílivové elektrárny na světě. Její celkový výkon bude po dokončení odpovídat pětině výkonu Temelína a bude dodávat ekologickou energii přibližně 175 tisícům domácností


Reklama

Přílivové elektrárny pro roztočení turbín využívají přílivu a odlivu moře. V současné době nejsou masově využívány, vzhledem k rozmachu obnovitelných zdrojů energie v posledních letech ale lze očekávat jejich postupný rozvoj. V současnosti existuje několik projektů na stavbu rozsáhlých přílivových elektráren, především v Jižní Koreji, v indickém státu Gudžarát a na dalších místech.

Výstavba elektrárny na nejsevernějším pobřeží Skotska vyjde jejího provozovatele, společnost Atlantis Resources, přibližně na 83 milionů dolarů. V první fázi bude na mořské dno umístěno 61 turbín, každá s výkonem 1,5 MW a vybudována bude většina pobřežní infrastruktury. Po dokončení bude na dně moře umístěno celkem 270 turbín a celkový výkon přílivové elektrárny bude 398 MW.

První energii by elektrárna měla dodávat již na konci roku 2016. Odhaduje se, že jen ve Velké Británii, je technicky možné postavit přílivové elektrárny s celkovým výkonem 29 TWh, přičemž téměř polovinu z tohoto výkonu by mohly dodávat elektrárny z oblasti Pentland Firth na severu Skotska.

  • Zdroj textu:

    atlantisresourcesltd.com

  • Zdroj fotografií: Atlantis Resources

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pod hladinou mangrovy vytvářejí zcela jedinečný ekosystém, který je domovem až pro 75 procent komerčně lovených ryb.

Zajímavosti

Z oxidu uhličitého by se mohla stát významná surovina pro výrobu potravinářských proteinů

Věda

Marek Fichtner, jeden z porotců soutěže Masterchef, vyzkoušel Lauben Sous Vide Stick přímo ve své praxi a stal se ambasadorem značky. Jeho závěry si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Lauben. 

Reklama

Millerová se vítězně koupe v diktátorově vaně, na předložce přitom stojí její boty zašpiněné blátem z Dachau. 

Válka

Test systému AEPS v laboratořích JPL v Pasadeně

Vesmír

Do vězení se dostaly stovky komunistických funkcionářů

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907