Největší stadion v Rusku: Místo, kde odstartovalo mistrovství světa

12.08.2013 - Jan Miklín

Už čtrnácté mistrovství světa v atletice vypuklo v sobotu v Moskvě. Jeho dějištěm je největší sportovní stadion v Rusku, Lužniky (v překladu „Louky“), a jeho okolí na břehu řeky Moskvy

<p>Islámská víra a čtení Koránu provází muslimy po celý život.</p>

Islámská víra a čtení Koránu provází muslimy po celý život.


Reklama

Ačkoliv první myšlenka na uspořádání mezinárodního atletického klání se objevila již na počátku 20. století, trvalo dlouhá desetiletí, než se akci podařilo zrealizovat. Na prvním mistrovství pořádaném v Helsinkách bojovalo 1355 atletů a atletek o 41 sad medailí, nejvíce (24) jich získala americká výprava, avšak do tehdejší NDR putovalo nejvíce zlatých (10). Dařilo se i české výpravě, která obsadila celkově čtvrté místo v pořadí zemí, a právě zde stanovila dosud nepřekonaný světový rekord v běhu na 400 m Jarmila Kratochvílová.

Poprvé v Rusku

Letos se světové mistrovství poprvé koná v Rusku, a hlavním dějištěm je areál největšího sportovního stadionu v Moskvě, Lužniky, jenž byl postaven roku 1956 a slouží především jako hřiště fotbalových klubů Torpedo a Spartak. Kromě fotbalových zápasů (konalo se zde i finále poháru UEFA a Ligy mistrů) se zde hrálo finále hokejového mistrovství v roce 1957 (zápas SSSR se Švédskem přilákal tehdy rekordní návštěvu pětapadesáti tisíc diváků), roku 1980 olympijské hry (to se ještě stadion jmenoval po V. I. Leninovi) a koncertovalo zde množství kapel včetně Madonny, U2 nebo Red Hot Chilly Peppers. Zvláštností je povrch stadionu: kvůli chladným zimám je zde trvale položen umělý trávník.

V dnešní době, po stavebních úpravách, má stadion kapacitu 78 tisíc míst, která jsou všechny krytá, avšak rekordní návštěva byla mnohem větší: fotbalový zápas mezi Ruskem a Itálií roku 1963 sledovalo podle oficiálních údajů 102 538 diváků.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. (foto: NASA, Sofie BatesCC BY-SA 4.0)

Věda
Historie

Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. (foto: ESO, J. C. MuñozCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)

Příroda

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907