Největší stadion v Rusku: Místo, kde odstartovalo mistrovství světa

12.08.2013 - Jan Miklín

Už čtrnácté mistrovství světa v atletice vypuklo v sobotu v Moskvě. Jeho dějištěm je největší sportovní stadion v Rusku, Lužniky (v překladu „Louky“), a jeho okolí na břehu řeky Moskvy

<p>Islámská víra a čtení Koránu provází muslimy po celý život.</p>

Islámská víra a čtení Koránu provází muslimy po celý život.


Reklama

Ačkoliv první myšlenka na uspořádání mezinárodního atletického klání se objevila již na počátku 20. století, trvalo dlouhá desetiletí, než se akci podařilo zrealizovat. Na prvním mistrovství pořádaném v Helsinkách bojovalo 1355 atletů a atletek o 41 sad medailí, nejvíce (24) jich získala americká výprava, avšak do tehdejší NDR putovalo nejvíce zlatých (10). Dařilo se i české výpravě, která obsadila celkově čtvrté místo v pořadí zemí, a právě zde stanovila dosud nepřekonaný světový rekord v běhu na 400 m Jarmila Kratochvílová.

Poprvé v Rusku

Letos se světové mistrovství poprvé koná v Rusku, a hlavním dějištěm je areál největšího sportovního stadionu v Moskvě, Lužniky, jenž byl postaven roku 1956 a slouží především jako hřiště fotbalových klubů Torpedo a Spartak. Kromě fotbalových zápasů (konalo se zde i finále poháru UEFA a Ligy mistrů) se zde hrálo finále hokejového mistrovství v roce 1957 (zápas SSSR se Švédskem přilákal tehdy rekordní návštěvu pětapadesáti tisíc diváků), roku 1980 olympijské hry (to se ještě stadion jmenoval po V. I. Leninovi) a koncertovalo zde množství kapel včetně Madonny, U2 nebo Red Hot Chilly Peppers. Zvláštností je povrch stadionu: kvůli chladným zimám je zde trvale položen umělý trávník.

V dnešní době, po stavebních úpravách, má stadion kapacitu 78 tisíc míst, která jsou všechny krytá, avšak rekordní návštěva byla mnohem větší: fotbalový zápas mezi Ruskem a Itálií roku 1963 sledovalo podle oficiálních údajů 102 538 diváků.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907