Největší výtrysk částic z pulzaru nalazen v mlhovině Maják

21.02.2014 - Petr Broža

Vesmírný dalekohled Chandra sledující vesmír v rentgenovém záření objevil nejdelší vysokoenergetický výtrysk z pulzaru – rychle rotujícím pozůstatku po supernově


Reklama

Mlhovina Maják vznikla díky hvězdnému větru z pulzaru IGR J1104-6103, který se nachází v souhvězdní lodní kýl. Pulzar je rychle rotující neutronová hvězda, u níž jsou patrné jasné pulzy záření s krátkou vlnovou délkou. Některé pulzary se otáčí až tisíckrát za sekundu.

Tento pulzar uhání prostorem rychlostí 1 000 km/s – pro srovnání, Země obíhá okolo Slunce rychlostí 30 km/s a Sluneční soustava obíhá okolo středu naší Galaxie rychlostí 230 km/s. Snímek byl pořízen v rentgenovém spektru z vesmírného dalekohledu Chandra.

Vlevo je na obrázku vidět rozsáhlý oblak zbytku po výbuchu supernovy, z něhož pulsar „uprchl“. Energetické částice, které pulzar vyzařuje, jsou uspořádány do ohonu, podobně jako u komety. Ten míří ve směru ke zbytku po supernově, tedy ve směru „letu“.

Na snímku je patrný ještě jeden výtrysk, který směruje ven kolmo ke směru pohybu pulzaru. Tento vysokoenergetický výtrysk s délkou 37 světelných let je nejdelším známým v naší Galaxii.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907