Největší z extrémně velkých: Stavba evropského E-ELT dalekohledu má zelenou

08.12.2014 - Martin Reichman

Stavba největšího extrémně velkého dalekohledu může začít, Evropská jižní observatoř již sehnala potřebnou miliardu eur k jeho výstavbě


Reklama

Na nedávném setkání ESO Council, nejvyššího výkonného orgánu Evropské jižní observatoře, jeho členové dali zelenou stavbě dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope), která proběhne ve dvou fázích. Pro první fázi, která zahrnuje veškeré stavební náklady až po dokončení plně funkčního dalekohledu se sadou přístrojů v horizontu deseti let, byly schváleny prostředky ve výši asi 1 miliardy euro.

Největší kontrakt v historii ESO

ESO Council schválil stavbu dalekohledu E-ELT již v červnu 2012 s podmínkou, že kontrakt v celkové hodnotě převyšující 2 miliardy euro může být přidělen teprve v okamžiku, kdy se podaří získat 90% prostředků na samotný dalekohled. S přijetím Polska do ESO je v současnosti k dispozici více než požadovaných 90% prostředků potřebných k realizaci první fáze projektu.

Rozhodnutí přijaté v rámci zasedání ESO Council znamená, že práce na dalekohledu mohou být zahájeny. Je zajištěno financování hlavních konstrukčních prací, které tak mohou pokračovat podle plánu.

Zrcadlo s průměrem 39 metrů

E-ELT bude dalekohled s primárním zrcadlem o průměru 39 m pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast elektromagnetického záření. Primární zrcadlo bude složeno z 931 segmentů, z nichž každý bude mít tvar šestiúhelníku o průměru 1,4 m a tloušťku pouhých 50 mm. Zrcadla systému adaptivní optiky budou začleněna do optické soustavy dalekohledu za účelem kompenzace neostrosti snímků, která je způsobena neklidem atmosféry. Jedno z těchto zrcadel bude podepřeno soustavou šesti tisíc aktivních členů (aktuátorů), jejichž úkolem bude „zakřivovat“ jeho tvar v závislosti na stavu atmosféry až tisíckrát za sekundu, čímž bude dosaženo mimořádně kvalitního obrazu.

Dalekohled bude umístěn na vrcholu hory Cerro Armazones v chilské poušti Atacama, asi 20 km od Cerro Paranal, kde stojí komplex dalekohledů VLT. Dalekohled E-ELT se stane největším okem lidstva hledícím do vesmíru.

Vědci očekávají, že nový dalekohled zásadním jim umožní zkoumat základní vlastnosti exoplanet podobných Zemi, populace hvězd v blízkých galaxiích a také mimořádně citlivá pozorování vzdáleného vesmíru.

  • Zdroj textu:

    eso.org

  • Zdroj fotografií: ESO/L. Calçada

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání Columbie po premiérové misi, 14. dubna 1981

Vesmír
Věda

Zprvu jednotné husitské hnutí se rozdělilo na několik názorově odlišných frakcí

Historie

Pilot lunárního modulu Buzz Aldrin se stal druhým člověkem, který kdy vstoupil na povrch Měsíce. Tím prvním byl jeho kolega Neil Armstrong.

Vesmír

Madagaskar patří mezi hlavní místa zvýšeného výskytu chráněných savců a zde žijící lemur vari je jedním k nejohroženějším druhům

Příroda

Něco jako místo s nulovou gravitací ve vesmíru neexistuje

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907