Nejvyšší socha světa: Smrtelník přeroste Buddhu

06.11.2013 - Lucie Paseková

V Indii se již brzy budou pyšnit nejvyšší sochou světa. Památník indického bojovníka za nezávislost Sardára Patéla má měřit 182 m a trumfnout tak v současnosti nejvyšší sochu Buddhy v Číně o neuvěřitelných 54 m


Reklama

Za ambiciózním stavebním a uměleckým projektem stojí americká společnost Turner Project Management. V oblasti megalomanských staveb ovšem není žádným nováčkem – právě ona totiž dohlížela na stavbu v současnosti nejvyšší budovy světa, dubajského mrakodrapu Burdž Chalífa.

Firma již podepsala kontrakt s indickou vládou v hodnotě 450 milionů dolarů. Spolu s ní se na projektu bude podílet rovněž americká architektonická společnost Michael Graves & Associates a německý podnik Mindheart. Velkolepý pomník Sardára Patéla ponese název „socha Jednoty“ a jeho součástí se stane i nově zbudované muzeum bojů za nezávislost Indie. Tento ambiciózní stavební počin tak podle slov svého duchovního otce Gudžarátu Naréndra Módi „nebude významný jen svojí výškou, ale také svými akademickými, historickými, národními a duchovními hodnotami“.

Pomník místo řešení chudoby

Socha Jednoty se zařadí do zástupu asijských megalomanských skulptur, které v současnosti obsazují nejvyšší příčky žebříčku největších soch světa. Prvenství prozatím drží měděná socha Buddhy v čínském městě Lu-šan. Dokončena byla v roce 2002 a měří 128 m. Slavného zakladatele buddhismu zpodobňují také prozatím druhá a třetí nejvyšší socha světa. Železobetonová skulptura Buddhy, ležící poblíž malé barmské vesnice Khatang Taung, byla dokončena teprve nedávno – v roce 2008. Třetí největší Buddha z roku 1995 se tyčí nad japonským Ušiku Daibutsu do výšky 120 m. Zajímavostí je výtah v jeho v útrobách, který návštěvníky dopraví na vyhlídku ve výšce 85 m.

Plány na vystavění obrovské a finančně velmi nákladné sochy vzbudily v Indii i značnou vlnu kritiky. V zemi, kde žije na 450 milionů lidí pod hranicí chudoby, se ostatně není čemu divit. „Pokud chce pan Módi uctít Sardára Patéla, měl by tyto peníze věnovat na pozvednutí životní úrovně lidí, kteří žijí pod úrovní chudoby, a na zlepšení infrastruktury,“ prohlásil šéf humanitární organizace Parjávan Mitra Mahéš Pandíja.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907