Několikapatrový most: Multifunkční komplex nad řekou

21.09.2013 - Igor Mahal

Pěší cesty, cyklostezka, parkoviště pro automobily, vycházkové molo, přístav, nákupní centrum, muzeum, knihovna. To vše v sobě spojuje unikátní několikapatrový most. Byť jde zatím o pouhý projekt, je více než pravděpodobné, že se brzy dočkáme jeho postavení. Jihokorejci jsou z něj totiž nadšení


Reklama

Plán futuristického díla vznikl v korejském architektonickému studiu Planning Korea a je určen pro metropoli Soul. Jihokorejské hlavní město se sice může pochlubit desítkami železobetonových mostů, všechny ovšem slouží k jedinému účelu – přepravit transport či pasažéry na druhý břeh řeky Han. Plánovaný supermoderní most Paik Nam June Media Bridge, jak zní jeho oficiální název, bude multifunkční. Pro přelidněné město tedy ideální stavba, která nejen zlepší dopravu v centru metropole, ale také ji kulturně obohatí. Most nabídne prostorné parkoviště pro automobily, pěší zónu, cyklostezku, zábavní prostory a jeho součástí bude i rozsáhle muzeum a knihovna. Navíc 1 080 metrů dlouhý kolos poslouží jako lodní přístav.

Z hlediska použitých technologií půjde o naprostou špičku. Jak už to u moderních projektů bývá zvykem, i jihokorejská stavba si bude elektřinu vyrábět sama pomocí solárních panelů. To ale není vše. Povrch několikapatrového mostu je pokryt zelení a bude zveleben vertikálními i horizontálními sady, k jejichž zalévání se bude využívat dešťová voda ze střechy komplexu. Řada mol a drobných přístavů, které budou na most napojeny, cestujícím usnadní přístup k vodním taxíkům, jachtám či vyletním lodím. Spodní patro mostu bude sloužit jako automobilový přejezd, zbytek mostu využijí výhradně pěší a cyklisté.

Svůj název most získal po jihokorejském zakladateli uměleckého žánru videoart Nam June Paikovi. Jako pocta slavnému umělci solární panely stavby poslouží jako promítací plátno současným tvůrcům videoartu. Ve dne návštěvník Soulu bude moci obdivovat architekturu mostu, v noci se celá stavba promění v obří rozzářené umělecké dílo.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: www.designboom.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907