Mocný Jindřich z Lipé: Nekorunovaný český král

01.12.2015 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Skutečným vítězem souboje o českou korunu se po roce 1310 nestali tak úplně Lucemburkové, ale spíš šlechtic z rodu Ronovců Jindřich z Lipé


Reklama

Jeho hvězda začala zářit v roce 1304, kdy se jako mladý vojevůdce vyznamenal při obraně Kutné Hory proti vojskům římského krále Albrechta Habsburského. Bylo to v době, kdy král Václav II. odjel s většinou ozbrojených mužů podpořit svého syna do Uher, takže České království zůstalo oslabeno.

Po smrti Václava III.

Významnější kariéru však začal severočeský šlechtic budovat od roku 1306, a to za pomoci ronovských příbuzných. Jeho jméno se objevilo mezi hlavními vyjednavači české šlechty, kteří se po vpádu habsburských vojsk v říjnu připojili k Rudolfu Habsburskému. Zůstali věrni Habsburkům až do Rudolfovy smrti, ale poté se za nemalé finanční i mocenské přísliby připojili k Jindřichu Korutanskému. Z toho však ještě sám Jindřich z Lipé tolik netěžil. Vůdčí roli v rozrodu Ronovců začal pomalu přebírat až roku 1308 spolu s podkomorským úřadem, který získal po svém příbuzném Raimundovi z Lichtenburka. Zároveň s tím se stal i nejvyšším maršálkem po zavražděném Tobiášovi z Bechyně. Spojení dvou tak významných úřadů v jedněch rukách leccos napovídá. Pro Jindřicha z Lipé to však byl teprve začátek.

Vládce a milenec královny

Za vlády Lucemburků dosáhl Jindřich z Lipé politického maxima moci, jakého mohl vůbec český pán dosáhnout. Byl sice uvězněn roku 1315, když se postavil proti Janu Lucemburskému, ale ani král proti němu nic nezmohl. Nakonec Jindřich z Lipé přesídlil na Moravu a odtud, ač vzdálen od sídelní Prahy, svou moc posílil tak, že byl jednoznačně uznáván za nejmocnějšího muže v zemi, když král Jan bojoval v daleké cizině. Po roce 1310 navázal také známý milostný vztah s Eliškou Rejčkou, vdovou po dvou českých králích. Tím se připodobnil jinému mocnému šlechtici Záviši z Falkenštejna, který si však mohl nechat jen zdát o moci, kterou skutečně získal Jindřich z Lipé. Zemřel na vrcholu slávy roku 1329 v Brně.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Koalové na Klokaním ostrově nikdy neviděli člověka a záchrana ze spáleného lesa je pro ně velmi stresující.

Zajímavosti
Revue

Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.

Věda
Vesmír

Život dobrovolců s sebou nesl nebezpečí komolení češtiny

Historie

Čarokrásní otakárci

V naší přírodě se můžete setkat se dvěma opravdovými klenoty: otakárkem fenyklovým a otakárkem ovocným. Je potěšitelné, že zatímco v nedávno minulých časech byl jejich výskyt velmi vzácný, v posledních letech se s nimi můžete setkat častěji. Přestože se v literatuře dočtete, že otakárek ovocný je v našich krajích vzácnější než fenyklový, moje osobní zkušenost to nepotvrzuje: ovocného vídám mnohonásobně častěji.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon) připomíná krasavce z tropů. Od ovocného se liší kresbou na křídlech, sytější základní barvou (béžovou až žlutou), červenými oky a kratšími ostruhami. I tento motýl je skvělým letcem, oddávajícím se hilltoppingu. Je dvougenerační, v nejteplejších oblastech jižní Moravy až třígenerační. Dospělci létají od konce dubna do září. Housenky se živí na miříkovitých rostlinách – např. na mrkvi, kopru, kmínu, fenyklu, bedrníku atd.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907