Některé houby fantasticky světélkují. Vědci už vědí proč

20.03.2015 - Stanislav Mihulka

Brazilské špičky intenzivně zeleně světélkují, aby přilákaly různé druhy hmyzu, které pak roznášejí jejich spory


Reklama

Houby občas světélkují tak, že se to v noci nedá přehlédnout. Před více než 2 000 lety si toho všiml Aristoteles a je první, o kom víme, že se ptal, proč to ty houby dělají. Vědci si s tím lámali hlavy tisíce let a teď podle všeho mají uspokojivou odpověď.

Badatelé zkoumali světélkování u brazilských hub druhu Neonothopanus gardneri z příbuzenstva špiček, které jsou větší a zářivější, než ostatní známé houby s bioluminiscencí. Nejprve zjistili, že světélkování těchto špiček je ovládáno jejich vnitřními hodinami. To bylo neklamnou známkou, že si špičky nesvětélkují jen tak pro nic za nic, ale že jejich světélkování má nějaký dobrý důvod.

Z více než 100 tisíc popsaných druhů hub jich světélkuje pouhých 71, což až doteď svádělo odborníky k závěru, že jde jenom o divácky atraktivní vedlejší produkt jejich metabolismu. Krásně zeleně světélkující špičky ale svědčí o opaku. Přízračnou září podle všeho lákají brouky, mouchy, vosy, mravence nebo podobný hmyz. Hmyzí návštěvníci pak pomáhají po okolí roznášet spory světélkujících špiček.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Michele P. Verderane / IP-USP-2008Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907