Některé houby fantasticky světélkují. Vědci už vědí proč

20.03.2015 - Stanislav Mihulka

Brazilské špičky intenzivně zeleně světélkují, aby přilákaly různé druhy hmyzu, které pak roznášejí jejich spory


Reklama

Houby občas světélkují tak, že se to v noci nedá přehlédnout. Před více než 2 000 lety si toho všiml Aristoteles a je první, o kom víme, že se ptal, proč to ty houby dělají. Vědci si s tím lámali hlavy tisíce let a teď podle všeho mají uspokojivou odpověď.

Badatelé zkoumali světélkování u brazilských hub druhu Neonothopanus gardneri z příbuzenstva špiček, které jsou větší a zářivější, než ostatní známé houby s bioluminiscencí. Nejprve zjistili, že světélkování těchto špiček je ovládáno jejich vnitřními hodinami. To bylo neklamnou známkou, že si špičky nesvětélkují jen tak pro nic za nic, ale že jejich světélkování má nějaký dobrý důvod.

Z více než 100 tisíc popsaných druhů hub jich světélkuje pouhých 71, což až doteď svádělo odborníky k závěru, že jde jenom o divácky atraktivní vedlejší produkt jejich metabolismu. Krásně zeleně světélkující špičky ale svědčí o opaku. Přízračnou září podle všeho lákají brouky, mouchy, vosy, mravence nebo podobný hmyz. Hmyzí návštěvníci pak pomáhají po okolí roznášet spory světélkujících špiček.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Michele P. Verderane / IP-USP-2008Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda
Revue

Síťovky se znovu dostávají do módy, přestože už nejde o klasické síťkování ani ruční práci. (foto: Profimedia)

Historie

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907