Nelichotivý titul: Bulharská Sofie je nejznečištěnější hlavní město v EU

22.12.2015 - Stanislav Mihulka

Znečištění ovzduší v Sofii jde hlavně na vrub automobilové dopravě a topeništím


Reklama

Hlavní město Bulharska Sofie se rozkládá na úpatí pohoří Vitoša, v západní části země. Sofie, kde dnes žije téměř 1 300 000 obyvatel má velice dlouhou historii. Podle archeologických nálezů byla oblast dnešní Sofie osídlena už před 8 tisíci lety.

Podle dat Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) je právě Sofie hlavním městem státu Evropské unie, které má nejvíce znečištěné ovzduší. Problémem Sofie je, že leží ve stejnojmenném údolí, které je obklopené skalami, výrazně omezujícími běžné samočistící schopnosti vzduchu.

Znečištění vzduchu v Sofii mají na svědomí hlavně starší modely automobilů a spalování dřeva. Mají tam problém hlavně s pevnými prachovými částicemi a oxidy dusíku. Bulharsku teď hrozí veliká pokuta od Evropské komise, protože nedokázalo omezit znečištění svého hlavního města.

  • Zdroj textu:

    AFP, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Boby Dimitrov / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907