Ježíšek kontra Mikuláš: Nekompromisní Martin Luther pozměnil doma tradice

21.12.2015 - Eva Aramová

S nastupujícím prosincem začínají děti vyhlížet mikulášskou i vánoční nadílku. U Lutherových ale museli o své dárky bojovat!


Reklama

V dřívějších dobách nosil dárky svatý Mikuláš. Němečtí reformisté jej však zavrhli a místo něj začali prosazovat Jezulátko. Dárkům, které přinášelo v noci z 24. na 25. prosince, se podle něj říkalo Christkind (Ježíšek).

Dvojí dárky

V první polovině 16. století to v Německu vřelo. Zakladatel protestantismu Martin Luther zavrhoval vše, co souviselo s „papežskou církví“, a právě Mikuláš byl jeden z jejích oblíbených světců. A protože byl Martin Luther důsledný,změny prosazoval i ve své rodině. Odmítal tak dávat dětem dárky na svátek svatého Mikuláše, tedy 6. prosince. Musely vydržet až do Štědrého dne! Děti však pro jeho reformní cítění neměly pochopení. Nerozuměly, proč jejich kamarádi dárky dostávat mohou a oni musejí čekat skoro tři týdny! Zoufalství Lutherových potomků vyřešila jejich matka. Traduje se, že dávala dětem dárky jak na Mikuláše, tak na Štědrý den. Přestože Mikuláš ze scény zcela nezmizel, zvyk obdarovávat blízké v předvečer svátku Narození páně se následně poměrně rychle ujal v celé Evropě. 

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907