Německá letadlová loď Graf Zeppelin: nejprve ji potopili sami Němci, pak Sověti

12.05.2015 - Redakce Válka Revue

Přestože nacistické Německo nedisponovalo jedinou letadlovou lodí, jedno plavidlo toho druhu bylo téměř dostaveno. Jednalo se o Graf Zeppelin, jež mělo poskytnout útočiště stíhačkám Bf 109E


Reklama

Třetí říše za druhé světové války do služby nezavedla ani jednu letadlovou loď, nechybělo k tomu však mnoho. V roce 1935 Adolf Hitler schválil zahájení stavby letadlové lodě, jejíž kýl byl založen v prosinci následujícího roku v loděnici Deutsche Werke v Kielu.

Předpokládalo se, že do roku 1940 bude hotová a připravená k boji. Po třech letech Němci skutečně spustili na vodu trup pojmenovaný provizorně Flugzeugträger A (Letadlová loď A), ale oficiálně se plavidlo mělo jmenovat Graf Zeppelin na počest hraběte Ferdinanda Zeppelina, stavitele vzducholodí. V květnu 1941 byla dokončena z 85 % a předpokládalo se, že na jaře následujícího roku bude hotová.

Palubními letouny se měly stát vylepšené stíhačky Bf 109E (s prodlouženými křídly a zesíleným trupem nesly označení Bf 109T) a upravené střemhlavé bombardéry Ju 87B. Stavba se však neustále protahovala a v roce 1943 bylo rozhodnuto nasměrovat veškeré úsilí na výrobu ponorek. Práce na lodi se zastavily a její výzbroj odvezli Němci do Norska k obraně jeho pobřeží. V roce 1945 kotvila ve Štětíně, kdy ji před příchodem Rudé armády Němci potopili. Sověti loď rok po válce vyzvedli, opravili a použili jako cvičný cíl a následně potopili za pomoci 24 pum a dvou torpéd. V roce 2006 se polskému námořnictvu podařilo vrak dislokovat - nachází se v hloubce 87 metrů a cca 50 km severně od polského města Wladyslawowo. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE prosinec 2013

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907