Německou ponorku z 1. světové války vyvrhlo moře na jihu Anglie

16.11.2015 - Martin Reichman

Půl roku po skončení 1. světové války vyplavilo moře v jižní Anglii německou ponorku. Nefunkční plavidlo se stalo velkou atrakcí


Reklama

Ponorky patřily k nejobávanějším zbraním 1. světové války - tyto neviditelné stroje způsobovaly na moři smrt tisícům vojáků. Není proto divu, že když v roce 1919 vyvrhlo moře u jihoanglického města Hastings německé ocelové monstrum U-118, způsobilo to mezi místními obyvateli značné pozdvižení.

Na cestě do šrotu

Ponorka tou dobou mířila k sešrotování do Francie, během plavby Lamanšským průlivem se ale přetrhlo vlečné lano a plavidlo tak skončilo na britské pláži. Tisíce lidí vyrazily na pláž, aby si nedaleko zdejšího hotelu Queens ponorku prohlédli. Pohotový místní písař prý vybíral (s požehnáním admirality) vstupné od zájemců o prohlídku na palubě a výtěžek poté posloužil navrátivším se britským vojákům. Prohlídky ale musely být přerušeny po smrti dvou mužů z pobřežní stráže, kteří měli ponorku na starost. Později se ukázalo, že jejich smrt způsobil unikající chlór.

Svému osudu ale ponorka U-118 stejně neunikla. Poté co se ji nepodařilo vrátit na moře a odtáhnout, pokusil se ji svým dělem zničit francouzský torpédoborec. Vzhledem k blízkosti hotelu a dalších obytných budov ale byla její další likvidace přerušena. Do šrotu tak zamířila až o půl roku později. Své vykonal zub času, nevlídné podnebí i „pomoc“ hastingských obyvatel.

  • Zdroj textu:

    RareHistoricalPhotos.com

  • Zdroj fotografií: RareHistoricalPhotos.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907