Německou ponorku z 1. světové války vyvrhlo moře na jihu Anglie

16.11.2015 - Martin Reichman

Půl roku po skončení 1. světové války vyplavilo moře v jižní Anglii německou ponorku. Nefunkční plavidlo se stalo velkou atrakcí


Reklama

Ponorky patřily k nejobávanějším zbraním 1. světové války - tyto neviditelné stroje způsobovaly na moři smrt tisícům vojáků. Není proto divu, že když v roce 1919 vyvrhlo moře u jihoanglického města Hastings německé ocelové monstrum U-118, způsobilo to mezi místními obyvateli značné pozdvižení.

Na cestě do šrotu

Ponorka tou dobou mířila k sešrotování do Francie, během plavby Lamanšským průlivem se ale přetrhlo vlečné lano a plavidlo tak skončilo na britské pláži. Tisíce lidí vyrazily na pláž, aby si nedaleko zdejšího hotelu Queens ponorku prohlédli. Pohotový místní písař prý vybíral (s požehnáním admirality) vstupné od zájemců o prohlídku na palubě a výtěžek poté posloužil navrátivším se britským vojákům. Prohlídky ale musely být přerušeny po smrti dvou mužů z pobřežní stráže, kteří měli ponorku na starost. Později se ukázalo, že jejich smrt způsobil unikající chlór.

Svému osudu ale ponorka U-118 stejně neunikla. Poté co se ji nepodařilo vrátit na moře a odtáhnout, pokusil se ji svým dělem zničit francouzský torpédoborec. Vzhledem k blízkosti hotelu a dalších obytných budov ale byla její další likvidace přerušena. Do šrotu tak zamířila až o půl roku později. Své vykonal zub času, nevlídné podnebí i „pomoc“ hastingských obyvatel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    RareHistoricalPhotos.com

  • Zdroj fotografií: RareHistoricalPhotos.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907