Nemůžete existovat bez kávy? Může za to vaše DNA

21.10.2014 - Martin Reichman

Podezření, že genetické predispozice ovlivňují to, zda vám bude chutnat káva či nikoli, měli vědci již dávno. Nyní se jim podařilo objevit konkrétní „kávové geny“


Reklama

Vědci z Harvard School of Public Health provedli analýzu DNA 120 tisíc konzumentů kávy a objevili šest nových genů, souvisejících s konzumací a účinky kávy na lidský organismus. Čtyři z nich jsou zodpovědné za metabolismus a odbourávání kofeinu (dva z těchto genů vědci objevili již dříve), dva další souvisí s psychoaktivními účinky a poslední dvojice souvisí s odbouráváním tuků a cukru.

Nová zjištění podle vědců vysvětlují příčinu různých účinků kofeinu na lidský organismus a poskytuje důležitý základ pro další zkoumání vlivu kávy na zdraví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    hsph.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907