Nenasytná rohatka brazilská: Žabí ďábel s velkým apetitem

25.10.2021 - Marek Telička

Rohatka brazilská je velmi neobyčejným zástupcem žab. Výrazná je svou velikostí (až 20 cm), výrůstky nad očima, jež jí dodávají přímo ďábelský vzhled, i obrovskou pusou, která na šířku dokonce přesahuje délku těla této pozoruhodné žáby

<p>Žravost a obrovská pusa vysloužily <strong>rohatce brazilské</strong> <em>(Ceratophrys cornuta)</em> přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.</p>

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.


Reklama

Rohatka brazilská (Ceratophrys cornuta), patřící do čeledi rohatkovitých (Ceratophryidae), je obdařena velmi zdobnými vzory zelené, hnědé a béžové barvy. Ve volné přírodě byste ale zdánlivě nepřehlédnutelného tvora hledali s velkými obtížemi. Rohatka je totiž neúnavný lovec, který útočí ze zálohy a své pestré zbarvení využívá k dokonalému maskování. Najde si vhodné místo a zahrabe se tak, že pozorné oko může vidět pouze část hřbetu a hlavu s obrovskou pusou. Poté nehnutě vyčkává a útočí prakticky na cokoli, co dokáže spolknout.

TIP: Žabí supermani: Proč je žabí jazyk tak dokonalou zbraní?

Za oběť jí padnou mravenci a brouci ale také drobní plazi, myši i savci. Větší kořist tvoří více než polovinu její potravy a ochotně spolkne i jiné žáby. Agresivita tohoto druhu se projevuje už v raném věku, kdy se pulci rohatky vzájemně napadají už nedlouho poté, co přijdou na svět. Neukojitelný apetit se někdy stává rohatkám osudným, protože se doslova zadusí příliš velkým soustem. V souladu se svou povahou jsou tyto žáby velmi agresivně teritoriální. Žijí v Amazonii na území Brazílie, Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely, Peru, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907