Sloní radar pro záchranu života: Zvířata poznají lidi podle oblečení

11.06.2013 - Zuzana Teličková

Při nedávném výzkumu, provedeném v národním parku Amboseli v Keni, bylo zjištěno, že sloni dokážou rozeznat vůni a barvu oblečení příslušící k různým etnikům


Reklama

Slon africký (Loxodonta africana) prchá před pachem a barvou šatů, které nosí masajští válečníci, ale mnohem méně jej vyděsí oděv místního zemědělce. Zdá se tedy, že nejen lidé, ale i některá zvířata dovedou rozlišovat skupiny jedinců v rámci jiného živočišného druhu. Pro slony má tato schopnost velký význam. Díky ní totiž mohou odlišit Masaje, kteří podle tradice dokazují svou mužnost zabíjením slonů, a tudíž představují riziko, od Kambů, kteří jakožto zemědělci pro slony nebezpeční nejsou.

Vědecký tým vedený Lucy Batesovou z University sv. Ondřeje ve Velké Británii umístil do blízkosti slonů tři vzorky červeného oblečení. První kus byl nenošený, druhý nosil Masaj po dobu pěti let a třetí byl stejně dlouhou dobu nošen Kambou. Když sloni objevili Masajovy šaty, dali se hned na útěk a běželi dále než v případě dalších dvou vzorků. Ve druhé části experimentu bylo zjištěno, že sloni reagují agresivněji na nenošené oblečení červené barvy, které je oblíbené u Masajů, než na nenošené bílé oděvy, používané Kamby. S podobnými schopnostmi rozlišovat skupiny jedinců jiného druhu se setkáme i u dalších zvířat. Například kočkodani dokážou rozlišit zvuky dobytka, chovaného nebezpečnými Masaji, od zvuků pakoňů, kteří nepředstavují žádné riziko. Nejvyšší úroveň schopnosti identifikovat skupiny jednotlivců však prokázali právě sloni, kteří se naučili rozlišovat velmi jemné nuance pachu lidí a v této schopnosti se na pomyslném žebříčku zařadili hned za člověka.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907