Neobvyklý úkaz: Hvězdné mosty v galaktické kupě

24.07.2014 - Martin Reichman


Reklama

Modrá neobvykle zakřivená vlákna kolem zářícího galaktického shluku, jsou ve skutečnosti vzdálené galaxie zachycené Hubbleovým dalekohledem. Jejich zakřivení je dáno masivní gravitační silou gravitační kupy zachycené ve středu fotografie.

Pomyslné mosty, které modrá vlákna tvoří, má pravděpodobně na svědomí druhotný efekt gravitační síly tzv. slapová síla. Ta vzniká proto, že gravitační pole není konstantní napříč celým tělesem, v tomto případě centrálním galaktickým shlukem. Výraznější svítivé body v modrých vláknech jsou pravděpodobně způsobeny světlem mladých hvězd.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: G. TremblayDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907