Reklama


Nepálský Matterhorn: Nepřístupná dominanta deštivého údolí

12.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Machapuchare je jedním z nejpozoruhodnějších himálajských vrcholů. Ačkoli výška hory je necelých 7 000 metrů, svým špičatým profilem a obrovskou vertikální stěnou láká všechny odvážné horolezce. Přitom je ale znám jediný pokus o výstup na tento „Nepálský Matterhorn“, který byl učiněn už před více než půl stoletím v roce 1957. Členové britského týmu Wilfried Noyce a David Cox se tehdy zastavili 50 metrů pod vrcholem, protože slíbili, že na samotný vrchol nevstoupí. Machapuchare je totiž posvátným místem hinduistického boha Šivy. Po britském pokusu bylo navíc mínění místních obyvatel, že bůh by neměl být haněn západními lezci, vtěleno v zákon, který prohlásil horu za posvátnou a zakázal jakékoli další výstupy.

Tato oblast má ještě jeden pozoruhodný rys. Místní správní centrum Pokhara je jen 25 kilometrů od vrcholu hory a rozkládá se v nadmořské výšce kolem 1 000 metrů. Ve vzdálenosti do 30 kilometrů od Pokhary se navíc nacházejí masivy Dhaulagiri, Annapurny (v pozadí) a Manaslu, které všechny mají výšku přes 8 000 metrů. Díky obrovskému rozdílu výšek na poměrně malé rozloze má tak město průměrnou míru srážek přes čtyři metry za rok a déšť či sníh jsou prakticky na denním pořádku.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907