Nepálský Matterhorn: Nepřístupná dominanta deštivého údolí

12.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Machapuchare je jedním z nejpozoruhodnějších himálajských vrcholů. Ačkoli výška hory je necelých 7 000 metrů, svým špičatým profilem a obrovskou vertikální stěnou láká všechny odvážné horolezce. Přitom je ale znám jediný pokus o výstup na tento „Nepálský Matterhorn“, který byl učiněn už před více než půl stoletím v roce 1957. Členové britského týmu Wilfried Noyce a David Cox se tehdy zastavili 50 metrů pod vrcholem, protože slíbili, že na samotný vrchol nevstoupí. Machapuchare je totiž posvátným místem hinduistického boha Šivy. Po britském pokusu bylo navíc mínění místních obyvatel, že bůh by neměl být haněn západními lezci, vtěleno v zákon, který prohlásil horu za posvátnou a zakázal jakékoli další výstupy.

Tato oblast má ještě jeden pozoruhodný rys. Místní správní centrum Pokhara je jen 25 kilometrů od vrcholu hory a rozkládá se v nadmořské výšce kolem 1 000 metrů. Ve vzdálenosti do 30 kilometrů od Pokhary se navíc nacházejí masivy Dhaulagiri, Annapurny (v pozadí) a Manaslu, které všechny mají výšku přes 8 000 metrů. Díky obrovskému rozdílu výšek na poměrně malé rozloze má tak město průměrnou míru srážek přes čtyři metry za rok a déšť či sníh jsou prakticky na denním pořádku.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907