Nepálský Matterhorn: Nepřístupná dominanta deštivého údolí

12.06.2013 - Marek Telička


Reklama

Machapuchare je jedním z nejpozoruhodnějších himálajských vrcholů. Ačkoli výška hory je necelých 7 000 metrů, svým špičatým profilem a obrovskou vertikální stěnou láká všechny odvážné horolezce. Přitom je ale znám jediný pokus o výstup na tento „Nepálský Matterhorn“, který byl učiněn už před více než půl stoletím v roce 1957. Členové britského týmu Wilfried Noyce a David Cox se tehdy zastavili 50 metrů pod vrcholem, protože slíbili, že na samotný vrchol nevstoupí. Machapuchare je totiž posvátným místem hinduistického boha Šivy. Po britském pokusu bylo navíc mínění místních obyvatel, že bůh by neměl být haněn západními lezci, vtěleno v zákon, který prohlásil horu za posvátnou a zakázal jakékoli další výstupy.

Tato oblast má ještě jeden pozoruhodný rys. Místní správní centrum Pokhara je jen 25 kilometrů od vrcholu hory a rozkládá se v nadmořské výšce kolem 1 000 metrů. Ve vzdálenosti do 30 kilometrů od Pokhary se navíc nacházejí masivy Dhaulagiri, Annapurny (v pozadí) a Manaslu, které všechny mají výšku přes 8 000 metrů. Díky obrovskému rozdílu výšek na poměrně malé rozloze má tak město průměrnou míru srážek přes čtyři metry za rok a déšť či sníh jsou prakticky na denním pořádku.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907