Nepodařený sovětský experiment, který zabil Aralské moře

03.10.2014 - Martin Reichman

NASA zveřejnila snímky, které ukazují, jak se kdysi čtvrté největší jezero světa změnilo v pár louží. Na vině je nepodařený sovětský experiment

50 let sucha - Pohled shora odhalí skutečný rozsah ekologické katastrofy. Takto dramaticky se jezero zmenšilo za stejnou dobu, po kterou vychází 100+1. 
50 let sucha - Pohled shora odhalí skutečný rozsah ekologické katastrofy. Takto dramaticky se jezero zmenšilo za stejnou dobu, po kterou vychází 100+1. 

Reklama

Zřejmě poprvé za posledních 600 let se stalo, že takto velké jezero úplně vyschlo. Stalo se tak v důsledku regulace vodních toků v padesátých a šedesátých letech. V této době sovětští inženýři ve snaze rozšířit produkci bavlny v okolních stepích, odklonili dvě řeky, které jezero napájely.

Aralské moře bývalo čtvrtým největším jezerem na světě. Hladina vody po umělém odklonění Amudarje a Syrdarje kolísala podle množství srážek, v celkovém úhrnu ale voda stále ubývala. V roce 1987 se celistvá vodní plocha rozdělila na menší části - severní Malé Aralské moře a jižní Velké Aralské moře. Do roku 2003 jezero ztratilo 80% svého objemu, ⅔ rozlohy a 22 metrů nadmořské výšky. Kazašská vláda ve snaze zachránit alespoň menší severní část v roce 2005 jezero přehradila.

Kromě zmenšující se vodní plochy má tento nepodařený experiment ještě další vážné dopady. V důsledku používání chemie k podpoře pěstování plodin je podloží jezera silně znečištěné. Původně sladká voda se tak mění na slanou. Nedostatek sladké vody zahubil většinu volně žijících živočichů v této oblasti a téměř zlikvidoval místní rybářský průmysl. V oblasti přitom žije téměř 60 milionů lidí.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907