Nepodařený sovětský experiment, který zabil Aralské moře

03.10.2014 - Martin Reichman

NASA zveřejnila snímky, které ukazují, jak se kdysi čtvrté největší jezero světa změnilo v pár louží. Na vině je nepodařený sovětský experiment

50 let sucha - Pohled shora odhalí skutečný rozsah ekologické katastrofy. Takto dramaticky se jezero zmenšilo za stejnou dobu, po kterou vychází 100+1. 
50 let sucha - Pohled shora odhalí skutečný rozsah ekologické katastrofy. Takto dramaticky se jezero zmenšilo za stejnou dobu, po kterou vychází 100+1. 

Reklama

Zřejmě poprvé za posledních 600 let se stalo, že takto velké jezero úplně vyschlo. Stalo se tak v důsledku regulace vodních toků v padesátých a šedesátých letech. V této době sovětští inženýři ve snaze rozšířit produkci bavlny v okolních stepích, odklonili dvě řeky, které jezero napájely.

Aralské moře bývalo čtvrtým největším jezerem na světě. Hladina vody po umělém odklonění Amudarje a Syrdarje kolísala podle množství srážek, v celkovém úhrnu ale voda stále ubývala. V roce 1987 se celistvá vodní plocha rozdělila na menší části - severní Malé Aralské moře a jižní Velké Aralské moře. Do roku 2003 jezero ztratilo 80% svého objemu, ⅔ rozlohy a 22 metrů nadmořské výšky. Kazašská vláda ve snaze zachránit alespoň menší severní část v roce 2005 jezero přehradila.

Kromě zmenšující se vodní plochy má tento nepodařený experiment ještě další vážné dopady. V důsledku používání chemie k podpoře pěstování plodin je podloží jezera silně znečištěné. Původně sladká voda se tak mění na slanou. Nedostatek sladké vody zahubil většinu volně žijících živočichů v této oblasti a téměř zlikvidoval místní rybářský průmysl. V oblasti přitom žije téměř 60 milionů lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907