Neposlouchej čelistí, aneb jak slyší hadi?

10.06.2013 - Zuzana Teličková

Mnoho lidí se domnívá, že hadi neslyší, protože nemají žádný vnější sluchový orgán. Ukazuje se ale, že hadi slyší čelistí


Reklama

Vědci z katedry biofyziky Technické univerzity v Mnichově předložili důkazy, že hadi používají vnitřní orgán k rozpoznání nepatrných vibrací písečného povrchu, způsobených pohybem přibližující se kořisti. Tento orgán jim slouží podobně jako jiným živočichům sluch. Je natolik citlivý, že dokáže nejen zaznamenat blížící se kořist, ale také lokalizovat směr, ze kterého přichází.

TIP: Poodhalená hadí tajemství: Přeborníci beznohého života

Princip spočívá v přenosu vibrací země na dolní čelist ležícího hada, ze které jsou tyto nepatrné pohyby přeneseny přes kosti do vnitřního ucha. Proces lze přirovnat k přenosu zvukových signálů sluchovými kůstkami v lidském středním uchu. Přestože jsou vlnky, šířící se od zdroje (například kořisti) velké jen několik tisícin milimetru, had je dokáže zaznamenat a podle toho, která část dolní čelisti se rozechvěje dříve, určí i směr, ze kterého přichází.

Díky rychlosti šíření těchto vibrací (asi 50 m/s), která je mnohem vyšší než například rychlost vlnek tvořících se na vodě, když do ní něco hodíme, získává had okamžitý přehled o dění ve svém okolí a může na ně patřičně reagovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907