Netvoři z hlubin fantazie (1): Olgoj chorchoj

19.08.2014 - Roman Polach

Příběhy o yettim nebo lochnesské příšeře zná asi každý. Existuje ale celá řada dalších svědectví o podivných monstrech a někdy je obtížné oddělit realitu od fikce. Jaké podivné živočichy ještě naše planeta ukrývá?


Reklama

V mongolské poušti Gobi prý žije živočich nazývaný Olgoj chorchoj. Obvykle jej popisují jako červeného červa o délce 60–150 centimetrů, který se většinou pohybuje v písku. Objevuje se jen v červnu a červenci, nejteplejším období roku, kdy se zahrabává do písku nebo zalézá do děr. Při pohybu se neplazí dopředu, ale koulí se do strany, jakoby zametal, a zanechává tak charakteristickou stopu.

Dle výpovědí dokáže člověka nebo velblouda usmrtit na vzdálenost až šesti metrů. Při útoku se jeho narůžovělá barva změní v rudou, jeho přední část těla se vztyčí a celkově velmi ztmavne. Podle některých informací vystřikuje jed, podle jiných oběť dokonce usmrcuje elektrickým výbojem na dálku.

Západní veřejnost se o něm poprvé dozvěděla díky knize dobrodruha Roye Chapmana Andrewse z roku 1926. Historky Mongolů však zmíněného badatele nepřesvědčily: „Nikdo z přítomných toto stvoření neviděl, ale všichni v jeho existenci pevně věřili a byli schopni jej detailně popsat.“ O nalezení záhadného tvora se pokoušelo mnoho nadšenců, novinářů i záhadologů, ale všichni do jednoho se vrátili s prázdnýma rukama.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907