Netvoři z hlubin fantazie (1) - Olgoj chorchoj

19.08.2014 - Roman Polach

Příběhy o yettim nebo lochnesské příšeře zná asi každý. Existuje ale celá řada dalších svědectví o podivných monstrech a někdy je obtížné oddělit realitu od fikce. Jaké podivné živočichy ještě naše planeta ukrývá?


Reklama

V mongolské poušti Gobi prý žije živočich nazývaný Olgoj chorchoj. Obvykle jej popisují jako červeného červa o délce 60–150 centimetrů, který se většinou pohybuje v písku. Objevuje se jen v červnu a červenci, nejteplejším období roku, kdy se zahrabává do písku nebo zalézá do děr. Při pohybu se neplazí dopředu, ale koulí se do strany, jakoby zametal, a zanechává tak charakteristickou stopu.

Dle výpovědí dokáže člověka nebo velblouda usmrtit na vzdálenost až šesti metrů. Při útoku se jeho narůžovělá barva změní v rudou, jeho přední část těla se vztyčí a celkově velmi ztmavne. Podle některých informací vystřikuje jed, podle jiných oběť dokonce usmrcuje elektrickým výbojem na dálku.

Západní veřejnost se o něm poprvé dozvěděla díky knize dobrodruha Roye Chapmana Andrewse z roku 1926. Historky Mongolů však zmíněného badatele nepřesvědčily: „Nikdo z přítomných toto stvoření neviděl, ale všichni v jeho existenci pevně věřili a byli schopni jej detailně popsat.“ O nalezení záhadného tvora se pokoušelo mnoho nadšenců, novinářů i záhadologů, ale všichni do jednoho se vrátili s prázdnýma rukama.


Seriál Netvoři z hlubin fantazie

Olgoj chorchoj (19. srpna)
Můří muž (21. srpna)
Mokele-Mbembe (23. srpna)
Kraken (25. srpna)
Monstrum z Montauku (27. srpna)


 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost 1/14

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907