Netvoři z hlubin fantazie (3): Tajemný praještěr Mokele-Mbembe

23.08.2014 - Roman Polach

Málokterý tvor provokuje dobrodruhy a vědce více, než tajemný praještěr Mokele-Mbembe, obývající vody jezera Tele v Kongu. Desítky expedic vybavených nejmodernější technikou se z Konga opakovaně vrací s množstvím svědectví, pořádný důkaz ale stále chybí.


Reklama

Někteří jej považují za moderního dinosaura, jiní zase za ducha. Vyskytuje se prý v povodí řeky Kongo v centrální Africe a jeho jméno v překladu znamená „Ten, který zastaví proud řeky“. Jde o velké stvoření s tělem slona s dlouhým krkem.

Historky o něm se datují přinejmenším od roku 1776, kdy si francouzský misionář všiml stop s obvodem téměř jednoho metru. Kazatelé na začátku 20. století vyslechli od místních lidí četné příběhy o tvorovi připomínajícím draka nebo dinosaura. Nemáme však k dispozici žádné spolehlivé důkazy jeho existence ani případné fotografie. Četní cestovatelé i televizní štáby se jej vydaly hledat, ale bezvýsledně.

V 80. letech se do Konga vydaly dvě americké expedice, po nich vyrazila expedice konžská, japonská a anglická, ale ani jedna z nich důkaz o existenci tohoto záhadného tvora nepřinesla. V letech 1987 až 1992 uskutečnilo Japonsko se skvělou technikou dvě výpravy k jezeru Tele. Podařilo se jim natočit objekt pohybující se vodami jezera. Ovšem ani tento nepříliš kvalitní záznam existenci Mokele-Mbembe neprokázal.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907