Netvoři z hlubin fantazie (3): Tajemný praještěr Mokele-Mbembe

23.08.2014 - Roman Polach

Málokterý tvor provokuje dobrodruhy a vědce více, než tajemný praještěr Mokele-Mbembe, obývající vody jezera Tele v Kongu. Desítky expedic vybavených nejmodernější technikou se z Konga opakovaně vrací s množstvím svědectví, pořádný důkaz ale stále chybí.


Reklama

Někteří jej považují za moderního dinosaura, jiní zase za ducha. Vyskytuje se prý v povodí řeky Kongo v centrální Africe a jeho jméno v překladu znamená „Ten, který zastaví proud řeky“. Jde o velké stvoření s tělem slona s dlouhým krkem.

Historky o něm se datují přinejmenším od roku 1776, kdy si francouzský misionář všiml stop s obvodem téměř jednoho metru. Kazatelé na začátku 20. století vyslechli od místních lidí četné příběhy o tvorovi připomínajícím draka nebo dinosaura. Nemáme však k dispozici žádné spolehlivé důkazy jeho existence ani případné fotografie. Četní cestovatelé i televizní štáby se jej vydaly hledat, ale bezvýsledně.

V 80. letech se do Konga vydaly dvě americké expedice, po nich vyrazila expedice konžská, japonská a anglická, ale ani jedna z nich důkaz o existenci tohoto záhadného tvora nepřinesla. V letech 1987 až 1992 uskutečnilo Japonsko se skvělou technikou dvě výpravy k jezeru Tele. Podařilo se jim natočit objekt pohybující se vodami jezera. Ovšem ani tento nepříliš kvalitní záznam existenci Mokele-Mbembe neprokázal.

 


Seriál Netvoři z hlubin fantazie

Olgoj chorchoj (19. srpna)
Můří muž (21. srpna)
Mokele-Mbembe (23. srpna)
Kraken (25. srpna)
Monstrum z Montauku (27. srpna)


 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost 1/14

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907