Netvoři z hlubin fantazie (3): Tajemný praještěr Mokele-Mbembe

23.08.2014 - Roman Polach

Málokterý tvor provokuje dobrodruhy a vědce více, než tajemný praještěr Mokele-Mbembe, obývající vody jezera Tele v Kongu. Desítky expedic vybavených nejmodernější technikou se z Konga opakovaně vrací s množstvím svědectví, pořádný důkaz ale stále chybí.


Reklama

Někteří jej považují za moderního dinosaura, jiní zase za ducha. Vyskytuje se prý v povodí řeky Kongo v centrální Africe a jeho jméno v překladu znamená „Ten, který zastaví proud řeky“. Jde o velké stvoření s tělem slona s dlouhým krkem.

Historky o něm se datují přinejmenším od roku 1776, kdy si francouzský misionář všiml stop s obvodem téměř jednoho metru. Kazatelé na začátku 20. století vyslechli od místních lidí četné příběhy o tvorovi připomínajícím draka nebo dinosaura. Nemáme však k dispozici žádné spolehlivé důkazy jeho existence ani případné fotografie. Četní cestovatelé i televizní štáby se jej vydaly hledat, ale bezvýsledně.

V 80. letech se do Konga vydaly dvě americké expedice, po nich vyrazila expedice konžská, japonská a anglická, ale ani jedna z nich důkaz o existenci tohoto záhadného tvora nepřinesla. V letech 1987 až 1992 uskutečnilo Japonsko se skvělou technikou dvě výpravy k jezeru Tele. Podařilo se jim natočit objekt pohybující se vodami jezera. Ovšem ani tento nepříliš kvalitní záznam existenci Mokele-Mbembe neprokázal.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907