Netvoři z hlubin fantazie (4): Mořská hrozba Kraken

25.08.2014 - Roman Polach

Kraken je bájný obří hlavonožec schopný potápět celé lodě. Příběhy o této obrovské mořské příšeře s mnoha chapadly kolovaly mezi námořníky od nepaměti


Reklama

Mytický tvor obrovských rozměrů údajně žije v moři poblíž norského a grónského pobřeží. Už jistá islandská sága z konce 14. století vypráví o největším monstru v hlubinách: dokáže spolknout člověka, lodě, ale i velryby, vše, co mu přijde do cesty. Přírodovědec Carl Linné, autor dodnes používané klasifikace živých organismů, dokonce v první verzi svého díla Systema naturae pojmenoval Krakena vědecky – Microcosmus marinus.

Popis tajemného monstra, jež se dočkalo ztvárnění na mnoha obrazech i v knihách, nejspíš vychází z pozorování skutečně existujícího živočicha, některého z druhů obřích krakatic. Krakatice vystavená v kusu ledu v melbournském akváriu měří úctyhodných sedm metrů, přičemž v dospělosti může dorůstat až třinácti metrů a není vyloučeno, že se v hlubinách moře ukrývají ještě větší jedinci.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907