Netypický farář: Krotitel blesku Prokop Diviš

13.01.2016 - Dušan Uhlíř

Prokop Diviš si v české historii připsal zajímavé prvenství. Je totiž považován za tvůrce prvního bleskosvodu na světě!


Reklama

Od roku 1736 pobýval Diviš na faře v Přímětcích, kde si vytvořil příjemné prostředí, v němž se mohl věnovat svým přírodovědným zálibám. Jen nakrátko byl roku 1741 povolán z titulu hodnosti převora do Louky, aby spravoval klášter v době pruské okupace jižní Moravy. V červenci 1742 byl už opět v Přímětcích, kde zůstal duchovním správcem až do smrti.

Povětrnostní mašina

Na faře si Prokop Diviš vybudoval laboratoř, ve které se zabýval experimenty z oblasti fyziky. Experimentoval s hydrotechnikou a zasloužil se o vybudování několika vodovodů, ale ze všeho nejvíc ho lákala statická elektřina. Tady vytvořil „electrum“, přístroj se skleněnou koulí, kde třením vyvolával elektrický proud. Pokusil se i o elektroléčbu, o které byl přesvědčen, že dokáže léčit epilepsii a revmatismus. V několika případech byl dokonce úspěšný. O výsledcích své elektroléčby poslal roku 1755 učenou zprávu akademii věd v Petrohradě, avšak zůstala bez odezvy. Své pokusy s elektřinou předváděl Diviš i na vídeňském dvoře v přítomnosti samotné císařovny Marie Terezie.

V červnu 1754 sestrojil svůj největší objev – bleskosvod. Nazval ho „machina meteorologica“ – povětrnostní mašina. Pochopil totiž, že blesk je jen obrovská elektrická jiskra, kterou je možné svést do země a tak ho zbavit ničivé síly. Byl to poměrně složitý přístroj skládající se z několika železných ramen, na jejichž konci byly umístěny kovové krabičky naplněné železnými pilinami. V následujících měsících se osvědčil jako spolehlivá ochrana před přírodním živlem. U svých farníků však přímětický farář se svými experimenty nenacházel příliš pochopení. Divišův bleskosvod či hromosvod, jak se mu také začalo říkat, nepřežil ani pět let. Když v roce 1759 nastalo velké sucho, rozbili rozzuření vesničané bleskosvod v přesvědčení, že farářovy pokusy s ním přivodily do kraje neúrodu. Naštěstí se zachoval podrobný popis bleskosvodu, takže ho bylo později možné rekonstruovat.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 9/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907