Neurochirurg navrhuje postup, jak transplantovat celou hlavu

27.02.2015 - Stanislav Mihulka

Moderní medicína začíná mluvit o věcech, které byly ještě nedávno považovány za zhola nemožné. Dočkáme se transplantací hlavy?


Reklama

Pokud je známo, tak v moderní medicíně zatím ještě nikdo nezkusil transplantovat kompletní hlavu na tělo mrtvého nebo umírajícího dárce. Zní to dost šíleně a zatím to všichni považovali za neproveditelné.

Neurochirurg Sergio Canavero se ale nedávno nechal slyšet, že to tak nemožné zase není. Podle Canavera se naše medicína blíží k okamžiku, kdy bude taková operace možná. Sám Canavero navrhuje zásady, jak v takovém případě postupovat. Bude prý nutné před samotným zákrokem ochladit transplantovanou hlavu i tělo dárce, aby během doby nezbytné k přemístění hlavy nedošlo k většímu odumírání buněk.

Největším problémem určitě bude opětovné spojení míchy. Canavero doporučuje přetnout míchu v tělech příjemce i dárce na vhodném místě velmi čistým a rovným řezem a pak na řezné plochy aplikovat polyetylén glykol. Dosavadní výzkum totiž ukazuje, že tahle sloučenina podporuje splynutí tkání. Lékaři by po transplantaci udržovali pacienta několik týdnů v bezvědomí, aby se vůbec nehýbal a zároveň by mu elektricky stimulovali nervovou soustavu, aby tím povzbudili aktivitu nervů. Canavero nevidí důvod, proč by pacient s novým tělem nemohl rok po transplantaci chodit. 

  • Zdroj textu:

    PhysOrg, Surgical Neurology International

  • Zdroj fotografií: American International Pictures, Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907