Neurochirurg navrhuje postup, jak transplantovat celou hlavu

27.02.2015 - Stanislav Mihulka

Moderní medicína začíná mluvit o věcech, které byly ještě nedávno považovány za zhola nemožné. Dočkáme se transplantací hlavy?


Reklama

Pokud je známo, tak v moderní medicíně zatím ještě nikdo nezkusil transplantovat kompletní hlavu na tělo mrtvého nebo umírajícího dárce. Zní to dost šíleně a zatím to všichni považovali za neproveditelné.

Neurochirurg Sergio Canavero se ale nedávno nechal slyšet, že to tak nemožné zase není. Podle Canavera se naše medicína blíží k okamžiku, kdy bude taková operace možná. Sám Canavero navrhuje zásady, jak v takovém případě postupovat. Bude prý nutné před samotným zákrokem ochladit transplantovanou hlavu i tělo dárce, aby během doby nezbytné k přemístění hlavy nedošlo k většímu odumírání buněk.

Největším problémem určitě bude opětovné spojení míchy. Canavero doporučuje přetnout míchu v tělech příjemce i dárce na vhodném místě velmi čistým a rovným řezem a pak na řezné plochy aplikovat polyetylén glykol. Dosavadní výzkum totiž ukazuje, že tahle sloučenina podporuje splynutí tkání. Lékaři by po transplantaci udržovali pacienta několik týdnů v bezvědomí, aby se vůbec nehýbal a zároveň by mu elektricky stimulovali nervovou soustavu, aby tím povzbudili aktivitu nervů. Canavero nevidí důvod, proč by pacient s novým tělem nemohl rok po transplantaci chodit. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    PhysOrg, Surgical Neurology International

  • Zdroj fotografií: American International Pictures, Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle většiny svědectví vypadá lochneská příšera jako obří plaz s dlouhým krkem a ploutvemi. Na její sochy lze narazit po celém Skotsku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. (foto: Unsplash, Kalen EmsleyCC0)

Věda

Představa stabilní červí díry udržené gravitací a elektromagnetickým polem. (ilustrace: ESO (Scientific American)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Společně s rostoucí poptávkou po exotickém koření, rostl i počet více či méně sofistikovaných podvodů. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Samohybné dělo Bishop vzniklo jako montáž 25liberního kanonu do masivní nástavby na podvozku pěchotního tanku Valentine. (Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907