Neurochirurg navrhuje postup, jak transplantovat celou hlavu

27.02.2015 - Stanislav Mihulka

Moderní medicína začíná mluvit o věcech, které byly ještě nedávno považovány za zhola nemožné. Dočkáme se transplantací hlavy?


Reklama

Pokud je známo, tak v moderní medicíně zatím ještě nikdo nezkusil transplantovat kompletní hlavu na tělo mrtvého nebo umírajícího dárce. Zní to dost šíleně a zatím to všichni považovali za neproveditelné.

Neurochirurg Sergio Canavero se ale nedávno nechal slyšet, že to tak nemožné zase není. Podle Canavera se naše medicína blíží k okamžiku, kdy bude taková operace možná. Sám Canavero navrhuje zásady, jak v takovém případě postupovat. Bude prý nutné před samotným zákrokem ochladit transplantovanou hlavu i tělo dárce, aby během doby nezbytné k přemístění hlavy nedošlo k většímu odumírání buněk.

Největším problémem určitě bude opětovné spojení míchy. Canavero doporučuje přetnout míchu v tělech příjemce i dárce na vhodném místě velmi čistým a rovným řezem a pak na řezné plochy aplikovat polyetylén glykol. Dosavadní výzkum totiž ukazuje, že tahle sloučenina podporuje splynutí tkání. Lékaři by po transplantaci udržovali pacienta několik týdnů v bezvědomí, aby se vůbec nehýbal a zároveň by mu elektricky stimulovali nervovou soustavu, aby tím povzbudili aktivitu nervů. Canavero nevidí důvod, proč by pacient s novým tělem nemohl rok po transplantaci chodit. 

  • Zdroj textu:

    PhysOrg, Surgical Neurology International

  • Zdroj fotografií: American International Pictures, Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Plástové město Çatalhöyük nemělo ulice – chodilo se po střechách domů, do nichž se sestupovalo žebříky.

Zajímavosti

Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.

Věda

Náš Měsíc se utvořil po srážce mladé Země s další protoplanetou, před zhruba 4,425 miliardami let.

Vesmír
Zajímavosti

Čedičová stěna u obce Hlinky působí velmi celistvým dojmem.

Příroda

Královny Alžběta I. a Viktorie. Dvě dámy, které ovládly svou dobu. Jedna zemřela bezdětná, druhá přivedla na svět hned devět dětí.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907