Neuvěřitelná zvířata: Třírohý bojovník chameleon Jacksonův

11.12.2020 - Marek Telička

Při pohledu na chameleon Jacksonova si člověk okamžitě všimne tří výrazných rohů, z nichž dva vyrůstají nad očima a třetí nad nosem, respektive nad ústy. Vybaveni jsou jimi téměř výhradně samci a využívají je velmi intenzivně.

<p>Chameleon třírohý žije ve východní Africe, především v Keni a Tanzanii. Dorůstá délky 15–35 centimetrů. Obvykle je světle zelený, ve stresu se ale jeho barva mění až na černou.</p>

Chameleon třírohý žije ve východní Africe, především v Keni a Tanzanii. Dorůstá délky 15–35 centimetrů. Obvykle je světle zelený, ve stresu se ale jeho barva mění až na černou.


Reklama

Samičky chameleona Jacksonova (zvaného též třírohý, Chamaeleo jacksonii) rohy nemají vůbec, případně jsou velmi nevýrazné. Samci se bez nich ale neobejdou a využívají hrozivě vyhlížející výrůstky při vzájemných soubojích. Chameleoni Jacksonovi jsou totiž teritoriální a své území si důrazně brání. K podobným soubojům dochází i v případě, že dva nápadníci mají zájem o stejnou samičku. 

TIP: Objev z Madagaskaru: Noví chameleoni jsou duhoví a mají nos jako Pinocchio

Na začátku střetu se k sobě nepřátelé natočí bokem, nafouknou tělo, stočí ocasy a změní barvy do intenzivnějších odstínů. Také otevřou ústa, aby ukázali výrazné barvy uvnitř. Syčí na sebe a vyrážejí hlavami dopředu.

Často dojde k tomu, že už v této fázi submisivní z dvojice ustoupí, snaží se ukrýt, ztuhne, nebo uteče. Jestliže ale dojde ke skutečnému střetu, použijí bojovníci svoje rohy, jimiž se snaží sestrčit jeden druhého z větve dolů. Následky těchto útoků nebývají fatální, ale často končívají zraněním některého nebo obou zápolících.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907