Neuvěřitelná zvířata: Třírohý bojovník chameleon Jacksonův

11.12.2020 - Marek Telička

Při pohledu na chameleon Jacksonova si člověk okamžitě všimne tří výrazných rohů, z nichž dva vyrůstají nad očima a třetí nad nosem, respektive nad ústy. Vybaveni jsou jimi téměř výhradně samci a využívají je velmi intenzivně.

<p>Chameleon třírohý žije ve východní Africe, především v Keni a Tanzanii. Dorůstá délky 15–35 centimetrů. Obvykle je světle zelený, ve stresu se ale jeho barva mění až na černou.</p>

Chameleon třírohý žije ve východní Africe, především v Keni a Tanzanii. Dorůstá délky 15–35 centimetrů. Obvykle je světle zelený, ve stresu se ale jeho barva mění až na černou.


Reklama

Samičky chameleona Jacksonova (zvaného též třírohý, Chamaeleo jacksonii) rohy nemají vůbec, případně jsou velmi nevýrazné. Samci se bez nich ale neobejdou a využívají hrozivě vyhlížející výrůstky při vzájemných soubojích. Chameleoni Jacksonovi jsou totiž teritoriální a své území si důrazně brání. K podobným soubojům dochází i v případě, že dva nápadníci mají zájem o stejnou samičku. 

TIP: Objev z Madagaskaru: Noví chameleoni jsou duhoví a mají nos jako Pinocchio

Na začátku střetu se k sobě nepřátelé natočí bokem, nafouknou tělo, stočí ocasy a změní barvy do intenzivnějších odstínů. Také otevřou ústa, aby ukázali výrazné barvy uvnitř. Syčí na sebe a vyrážejí hlavami dopředu.

Často dojde k tomu, že už v této fázi submisivní z dvojice ustoupí, snaží se ukrýt, ztuhne, nebo uteče. Jestliže ale dojde ke skutečnému střetu, použijí bojovníci svoje rohy, jimiž se snaží sestrčit jeden druhého z větve dolů. Následky těchto útoků nebývají fatální, ale často končívají zraněním některého nebo obou zápolících.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907