Nevyšší mrakodrap Evropy má vyrůst uprostřed švýcarské vesničky

26.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Švýcarské městečko Vals, je známé především díky svým termálním lázním, pochází odsud ale také ceněná žula. Přestože má toto lázeňské letovisko pouhých tisíc stálých obyvatel, mohlo by se již brzy stát jedním z vyhledávaných center Evropy. Do roku 2019 zde má totiž vyrůst nevyšší budova starého kontinentu. 

Otcem nového, 381 metrů vysokého hotelu, je světoznámý architekt Thom Mayne, držitel Pritzkerovy ceny, tedy jakési Nobelovy ceny za architekturu. Skleněný mrakodrap má mít 107 pokojů a slibuje dokonalý výhled na okolní vrcholky Alp. Návrh Thoma Mayneho uspěl v architektonické soutěži, kterou vypsal provozovatel lázeňského resortu.

Světoznámá architektura není v tomto kraji nic neobvyklého – komplex zdejších termálních lázní je například dílem jiného známého architekta – Petera Zumthora, taktéž držitele Pritzkerovy ceny.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Morphosis Architects, Inc.Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907