Sonda New Horizons má na svém kontě možná největší objev své pouti. Na jižním pólu Pluta objevila dvojici kryovulkanických sopek
Když se sonda New Horizons blížila v červenci k Plutu, většina odborníků očekávala snímky mrtvého ledového světa. O to větším bylo překvapením, když sonda objevila místa, která byla v minulosti s velkou pravděpodobností geologicky aktivní.
Nyní se schyluje ještě k většímu překvapení – sonda New Horizons během svého průletu zmapovala dvojici pravděpodobně kryovulkanických sopek. Závěry, které zatím nejsou 100% potvrzené, vycházejí z analýzy 3D topografické mapy.
Kryovulkanismus je druh sopečné činnosti, při němž dochází k výronům chladné hmoty. O kryovulkanizmu se spekuluje v souvislosti se Saturnovým měsícem Titanem, na Neptunově Tritonu vědci objevili chrliče tekutého dusíku a výrony směsice vody a ledu se objevily také na Europě a Enceladu. Ty však nepochází ze sopek.
TIP: Jaké by to bylo žít na Plutu? Extrémní mráz, šero a vichry
Dvojice objevených sopek se nachází na jižním pólu Pluta. První z nich, vědci pojmenovaná Piccard Mons, je vysoká přibližně 6 kilometrů, druhá, měřící 3 až 5 kilometrů, dostala jméno Wright Mons. Obě sopky jsou přibližně kruhového tvaru s hlubokou depresí ve svém centru. Vzdáleně tak připomínají štítové sopky, jaké známe i ze Země.
nasa.gov
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)