Nezdary a selhání v roce 2014: Ochrnutý Nefritový králík (část 1.)

04.02.2015 - Michael Voplatka

V roce 2013 se Číně podařilo přistát na Měsíci. Její rover Jutu ale po druhé lunární noci ochrnul. Ještě ale žije...


Reklama

Ještě na konci roku 2013 se Čína zapsala do historie zlatým písmem, když její sonda Čchang-e 3 úspěšně přistála na Měsíci. Již pár hodin po dosednutí na povrch navíc vysadila robotické vozítko Jutu, které se vydalo brázdit a zkoumat našeho šedého souputníka. Čínská kosmická agentura tehdy prohlašovala, že by měl rover fungovat alespoň tři měsíce. Po necelém měsíci a půl však Jutu potkaly zásadní problémy, které značně omezily jeho funkčnost, a vozítko tak průzkum Měsíce ukončilo.

Krutá zima

Příčinou se stalo tamní extrémně nehostinné prostředí. Zatímco na osvětlené straně našeho přirozeného satelitu bychom naměřili přes 120 °C, noční mrazy dosahují až −240 °C. Den i noc navíc trvají celé dva týdny, což samozřejmě klade obrovské nároky na tepelnou izolaci sond a systémy termoregulace. V době lunárního poledne rover Jutu nepracoval, aby předešel přehřívání. Na celou čtrnáctidenní noc se naopak musel zazimovat a vydržet do dalšího východu Slunce.

V rámci přípravy na lunární noc nastavil robot jeden solární panel na východ, aby čekal na první ranní paprsky, zatímco druhý se měl přiklopit k tělu vozítka a poskytnout mu další izolační vrstvu. První noc přečkal Jutu bez komplikací, před příchodem té druhé se však objevily problémy se systémem řízení pohybu. Zmíněný systém má přitom na starosti nejen mobilitu kol, ale také sklápění solárních panelů, a rover se tak nemohl na noc patřičně nachystat. Bez dostatečné izolace čelila citlivá elektronika dlouhodobým mrazům, což pro ni bylo zničující. Nakonec robot noc přežil, ale mnohé z jeho přístrojů přestaly fungovat a Čína od té doby veřejnost o vozítku neinformovala. Nefritový králík se tak zdál být ztracen v polovině své plánované životnosti.

Nežije? Žije!

V průběhu roku ovšem přišli radioamatéři monitorující rádiový provoz mezi Měsícem a Zemí se zprávou, že Jutu stále žije: jeho kola ani stožár s kamerou se sice nemohou pohybovat, ale minimálně jeho řídící počítač a komunikační systém zůstaly v provozu. Podle posledních dostupných informací ještě v září rover fungoval, i když už se mateřská sonda Čchang-e 3 odmlčela. Přestože tedy čínský Králík ochrnul v polovině svého „funkčního období“, nakonec bude možná úspěšnější, než se čekalo.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 2/2015

  • Zdroj fotografií: CNTV

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Pavel Palacký začal hrad rekonstruovat před dvaceti lety. Dnes se tam může ubytovat až 28 hostů.

Zajímavosti

Hyperbarická kyslíková terapie dokáže zvrátit stárnutí buněk.

Věda

Americké stroje F-15 Eagle sehrály vysoce důležitou roli v operaci Pouštní bouře.

Válka

Snímek zachycuje záběr z kosmologické simulace objektu označovaného jako Lyman-alpha Blob. Ve výřezu mapa mezigalaktických plynových vláken (modrá barva) zachycených detektorem MUSE. Bílé body jsou oblasti intenzivní tvorby nových hvězd, do nichž dodávají materiál vlákna.

Vesmír

Mexický šampionát v roce 1986 se stal vrcholem Maradonovy kariéry.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907