Nezdary a selhání v roce 2014: Ochrnutý Nefritový králík (část 1.)

04.02.2015 - Michael Voplatka

V roce 2013 se Číně podařilo přistát na Měsíci. Její rover Jutu ale po druhé lunární noci ochrnul. Ještě ale žije...


Reklama

Ještě na konci roku 2013 se Čína zapsala do historie zlatým písmem, když její sonda Čchang-e 3 úspěšně přistála na Měsíci. Již pár hodin po dosednutí na povrch navíc vysadila robotické vozítko Jutu, které se vydalo brázdit a zkoumat našeho šedého souputníka. Čínská kosmická agentura tehdy prohlašovala, že by měl rover fungovat alespoň tři měsíce. Po necelém měsíci a půl však Jutu potkaly zásadní problémy, které značně omezily jeho funkčnost, a vozítko tak průzkum Měsíce ukončilo.

Krutá zima

Příčinou se stalo tamní extrémně nehostinné prostředí. Zatímco na osvětlené straně našeho přirozeného satelitu bychom naměřili přes 120 °C, noční mrazy dosahují až −240 °C. Den i noc navíc trvají celé dva týdny, což samozřejmě klade obrovské nároky na tepelnou izolaci sond a systémy termoregulace. V době lunárního poledne rover Jutu nepracoval, aby předešel přehřívání. Na celou čtrnáctidenní noc se naopak musel zazimovat a vydržet do dalšího východu Slunce.

V rámci přípravy na lunární noc nastavil robot jeden solární panel na východ, aby čekal na první ranní paprsky, zatímco druhý se měl přiklopit k tělu vozítka a poskytnout mu další izolační vrstvu. První noc přečkal Jutu bez komplikací, před příchodem té druhé se však objevily problémy se systémem řízení pohybu. Zmíněný systém má přitom na starosti nejen mobilitu kol, ale také sklápění solárních panelů, a rover se tak nemohl na noc patřičně nachystat. Bez dostatečné izolace čelila citlivá elektronika dlouhodobým mrazům, což pro ni bylo zničující. Nakonec robot noc přežil, ale mnohé z jeho přístrojů přestaly fungovat a Čína od té doby veřejnost o vozítku neinformovala. Nefritový králík se tak zdál být ztracen v polovině své plánované životnosti.

Nežije? Žije!

V průběhu roku ovšem přišli radioamatéři monitorující rádiový provoz mezi Měsícem a Zemí se zprávou, že Jutu stále žije: jeho kola ani stožár s kamerou se sice nemohou pohybovat, ale minimálně jeho řídící počítač a komunikační systém zůstaly v provozu. Podle posledních dostupných informací ještě v září rover fungoval, i když už se mateřská sonda Čchang-e 3 odmlčela. Přestože tedy čínský Králík ochrnul v polovině svého „funkčního období“, nakonec bude možná úspěšnější, než se čekalo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 2/2015

  • Zdroj fotografií: CNTVDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907