Nezdary a selhání v roce 2014: Destrukce při testovacím letu Falcon F9R (část 2.)

14.02.2015 - Michael Voplatka

SpaceX vyvíjí raketu, která se bude umět po startu sama vrátit na zemi. První testy ale nebyly úspěšné


Reklama

Soukromá firma SpaceX provozuje úspěšnou raketu Falcon 9 a na Mezinárodní vesmírnou stanici i zpět na Zemi dopravuje náklady pomocí své lodě Dragon. Proslula přitom snahou o vytvoření znovupoužitelných nosičů, které by kosmický transport radikálním způsobem zlevnily.

Jako luční kobylka

Za tímto účelem testovala zařízení Grasshopper, jež později nahradil pokročilejší F9R. Zjednodušeně řečeno jde o první stupeň rakety Falcon 9, opatřený jen třemi motory a přistávacími nožičkami. V uplynulých dvou letech absolvovala obě zařízení řadu úspěšných testů, při kterých raketa odstartovala, vylétla postupně až do výšky jednoho kilometru a poté přistála zpátky na tomtéž místě. Poslední test uskutečněný v červnu 2014 však nedopadl podle plánu.

Nosič jako vždy zažehl motory a vznesl se k nebi. Po pár sekundách však ve výšce několika set metrů explodoval. Firma SpaceX okamžitě informovala, že se během letu vyskytla jakási anomálie a palubní počítač jej automaticky přerušil, načež následovala autodestrukce. Zařízení se přitom nedostalo z vymezeného prostoru, nikdo neutrpěl zranění a kromě rakety se nic nepoškodilo. Společnost také uvedla, že byl zmíněný test obzvláště komplexní a posouval hranice testovacího zařízení dál než kterýkoliv z předchozích startů.

Chybami se SpaceX učí

Příčina nakonec spočívala ve vadném senzoru jednoho ze tří motorů, který se poškodil při startovním zážehu. Testovací plocha na základně McGregor nemá klasickou rampu: raketa vzlétá přímo ze země, protože stojí na přistávacích nožičkách, tudíž ji při startu nedrží žádné hydraulické zařízení a může tak k nebi zamířit okamžitě.

Kdyby se stejná závada vyskytla u devítimotorového Falconu 9, počítač by mu ani nedovolil vzlétnout a havárii by se předešlo. Poškozený senzor však zapříčinil nestabilitu vektoru tahů motoru, což počítač vyhodnotil jako nevhodnou trajektorii letu a spustil autodestrukci. Přesto si musíme uvědomit, že právě proto se zařízení testuje. Díky zmíněné závadě tak máme jistotu, že k něčemu podobnému nedojde při skutečném provozu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 2/2015

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907