Nezdary a selhání v roce 2014: Gekoni nepřežili let (část 3.)

21.02.2015 - Michael Voplatka

Ruská družice Foton M4 měla řadu problémů, kvůli nimž pokusní gekoni na palubě pravděpodobně umrzli. Co se stalo?


Reklama

Družice Foton se používá ke studiu materiálů, ale také ke zkoumání biologie v prostředí mikrogravitace. Její konstrukce vychází z prvních sovětských pilotovaných lodí Vostok, a tudíž k jejím velkým přednostem patří možnost návratu testovaných vzorků na Zemi.


 Seriál Nezdary a selhání v roce 2014:


Foton M4 nesl na palubě 22 experimentů, mimo jiné elektrickou vakuovou tavicí pec Polizon 2, pět gekonů, u kterých se mělo zkoumat páření ve stavu beztíže, hmyz, celou řadu mikroorganismů a velký počet materiálových pokusů. Ihned po červencovém startu se však objevila řada problémů. Družice odmítala komunikovat s řídícím střediskem, nedostávalo se jí elektrické energie a neupravila svou cílovou oběžnou dráhu. Raketa ji nejprve dopravila na eliptickou orbitu, jež se měla postupně zakulatit, aby při obězích planety nedošlo k žádnému zrychlování, což by vadilo některým vědeckým experimentům.

Po několika dnech se naštěstí podařilo zjistit příčinu problému, a sice vyřazení palubního segmentu povelového a měřicího zařízení Komparus. Foton byl tedy uveden do provozu, ale Rusové nechtěli nic riskovat a jeho oběžnou dráhu již neupravili. Nakonec mise trvala jen 44 dní oproti plánovaným šedesáti, a přestože návratový modul úspěšně přistál u Orenburgu na jihu Ruska, vyplul na povrch další dílčí neúspěch: na palubě uhynuli téměř všichni živočichové včetně pěti gekonů – podle nepotvrzené zprávy umrzli. Vinu tedy nejspíš nese environmentální systém. Přežily však mušky octomilky a očekávané výsledky přinesla také většina materiálních experimentů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 2/2015

  • Zdroj fotografií: Roskosmos/DLRDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907