Nezdary a selhání v roce 2014: Prohra miniraketoplánu Dream Chaser (část 5.)

08.03.2015 - Michael Voplatka

Raketoplán společnosti Sierra Nevada Corporation byl jedním ze tří projektů, který si NASA nevybrala pro lety s posádkou k ISS


Reklama

V tomto případě se nejedná o žádnou havárii ani selhání techniky, ale o prostý neúspěch soukromé firmy, jež přišla o zakázky. Ještě před penzionováním raketoplánů vyhlásila NASA program CCDev s cílem vybrat soukromou kosmickou loď, jež by v příštích letech dopravovala americké astronauty do vesmíru a zbavila tak USA závislosti na ruských Sojuzech.

Do nejužšího finále se dostal stroj CST-100 od firmy Boeing, Dragon V2 od SpaceX a miniraketoplán Dream Chaser společnosti Sierra Nevada Corporation (SNC). Dlouhou dobu však bylo jasné, že do finále postoupí pouze dva dopravní prostředky, a NASA se musela rozhodnout, kterého kandidáta vyřadí. Černý Petr nakonec padl právě na Dream Chaser.


 Seriál Nezdary a selhání v roce 2014:


Raketoplán z kola ven

Verdikt padl v září na slavnostním ceremoniálu, kde NASA přestavila Dragon V2 a CST-100 jako nové americké vesmírné lodě, jež vrátí Spojeným státům soběstačnost na poli pilotovaných letů. K jejich operačnímu nasazení by mělo dojít nejdříve v roce 2017, přičemž Boeing obdrží za zakázku 4,2 miliardy dolarů a SpaceX 2,6 miliardy. Jednotlivé lety se pak samozřejmě budou hradit zvlášť. Již týden po rozhodnutí o vítězích podala firma SNC protest, načež NASA nařídila společnostem Boeing a SpaceX pozastavit práce na jejich lodích, ale brzy svůj příkaz odvolala. Na přelomu roku pak oznámila, že protest zamítla jako neopodstatněný.

Dream Chaser se tak stal dalším z řady nedokončených projektů miniraketoplánů, které se zdají být zakletým typem zmíněného vesmírného dopravního prostředku. Kromě vojenského bezpilotního X-37 se totiž z různých důvodů nedočkalo realizace velké množství raketoplánů nejen v USA, ale ani v Rusku a v Evropě. Jediná, avšak velmi malá šance pro firmu SNC spočívá v pokračování na projektu vlastními náklady, popřípadě se silným investorem. Na druhou stranu existuje dohoda o spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou, která přislíbila poskytnout pro vývoj své know-how.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 2/2015

  • Zdroj fotografií: SNC



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907