Soukromá loď SpaceShipTwo, která už letos měla vozit turisty do vesmíru, loni na podzim havarovala. Jeden z pilotů nepřežil
Firma Virgin Galactic už několik let slibuje výlety na hranici kosmického prostoru ve svém suborbitálním raketoplánu SpaceShipTwo. První let s turisty se však neustále odkládá kvůli novým a novým problémům a období testování se nepříjemně protahuje. Dosud poslední test uskutečněný na konci loňského října si bohužel vyžádal oběť nejvyšší.
Seriál Nezdary a selhání v roce 2014:
Dvoutrupý proudový letoun WhiteKnightTwo vynesl SpaceShipTwo do výšky patnácti kilometrů, načež se raketoplán oddělil. Uvnitř seděli dva piloti – Peter Siebold a Michael Alsbury. O chvíli později se zažehl hybridní raketový motor a stroj se vydal na svůj samostatný let. Motor pracoval spolehlivě, avšak po několika sekundách se celý raketoplán rozletěl na kusy. Odstředivá síla a podtlak vyhodily piloty z trosek kokpitu. Siebold utrpěl zranění zad, ale podařilo se mu zachránit se na padáku, Alsbury však nepřežil.
Při vyšetřování se zjistilo, že nehodu nezavinil motor – přičemž očití svědkové prohlašovali, že na chvíli zhasl –, ale sklopné konce křídel. SpaceShipTwo dokáže velkou část křídel vztyčit vzhůru kolmo k trupu, což při návratu do hustších vrstev atmosféry zvyšuje jeho stabilitu. Během testovacího letu ovšem kopilot z neznámého důvodu předčasně odjistil zámky sklápění křídel. I když se neaktivoval samotný systém sklápění, křídla se při vysokém aerodynamickém namáhání posunula ze své pozice. Raketoplán ztratil stabilitu, a protože se ještě pohyboval v dost husté vrstvě atmosféry a motor stále hořel, aerodynamické síly stroj roztrhaly na kusy.
I přes tuto tragickou událost se firma Virgin Galactic a její investor Richard Branson drží svých plánů. Nešťastné úmrtí jednoho z jejich pilotů je od uskutečnění snu o turistech létajících na hranici kosmu neodradilo.
Tajemství vesmíru 2/2015
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)