Nezištní hlodavci! Potkani obětují čokoládu, aby zachránili bližního

16.05.2015 - Stanislav Mihulka

Navzdory sladkému pokušení jsou laboratorní potkani ochotni zachránit tonoucího kolegu. Zvlášť, když vědí, jaké to je topit se


Reklama

Každý zná rčení o krysách, opouštějících potápějící se loď. Je to ale panický útěk, v němž si každá krysa zachraňuje jedině vlastní kůži? Ukazuje se, že nejspíš ne. Krysy si podle všeho nechají ujít i úžasnou dobrotu, jen aby zachránily topící se známé. Do zachraňování se navíc pouštějí mnohem ochotněji, když se předtím samy topily.

Biologové si už před pár lety všimli, že když laboratorní potkan, tedy blízký příbuzný krysy, uvízne v úzké plastové trubici, tak se ho ostatní potkani intenzivně snaží dostat ven. Skeptici ale tehdy tvrdili, že potkani mají prostě jenom rádi společnost a nesnaží se obětavě pomoci ostatním.

Nová japonská studie tyhle pochyby rozptýlila. Vědci v důmyslně uspořádaném experimentu opakovaně potvrdili, že potkani zachraňují kolegy v nouzi a nikoliv jen pro to, že by chtěli společnost. Když se druhý potkan netopil, tak nezasahovali. Jejich ochota pomáhat je tak velká, že když dostanou na výběr, tak kvůli záchraně tonoucího obětují čokoládu. A čokoládu mají potkani rádi přinejmenším stejně jako my. Jak se zdá, sklony k zachraňování mají potkani zadrátované v genech, stejně jako my.

  • Zdroj textu:

    Science News, Animal Cognition

  • Zdroj fotografií: Sato et al. (2015), Animal Cognition

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907