Nezištní hlodavci! Potkani obětují čokoládu, aby zachránili bližního

16.05.2015 - Stanislav Mihulka

Navzdory sladkému pokušení jsou laboratorní potkani ochotni zachránit tonoucího kolegu. Zvlášť, když vědí, jaké to je topit se


Reklama

Každý zná rčení o krysách, opouštějících potápějící se loď. Je to ale panický útěk, v němž si každá krysa zachraňuje jedině vlastní kůži? Ukazuje se, že nejspíš ne. Krysy si podle všeho nechají ujít i úžasnou dobrotu, jen aby zachránily topící se známé. Do zachraňování se navíc pouštějí mnohem ochotněji, když se předtím samy topily.

Biologové si už před pár lety všimli, že když laboratorní potkan, tedy blízký příbuzný krysy, uvízne v úzké plastové trubici, tak se ho ostatní potkani intenzivně snaží dostat ven. Skeptici ale tehdy tvrdili, že potkani mají prostě jenom rádi společnost a nesnaží se obětavě pomoci ostatním.

Nová japonská studie tyhle pochyby rozptýlila. Vědci v důmyslně uspořádaném experimentu opakovaně potvrdili, že potkani zachraňují kolegy v nouzi a nikoliv jen pro to, že by chtěli společnost. Když se druhý potkan netopil, tak nezasahovali. Jejich ochota pomáhat je tak velká, že když dostanou na výběr, tak kvůli záchraně tonoucího obětují čokoládu. A čokoládu mají potkani rádi přinejmenším stejně jako my. Jak se zdá, sklony k zachraňování mají potkani zadrátované v genech, stejně jako my.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Animal Cognition

  • Zdroj fotografií: Sato et al. (2015), Animal Cognition

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907