Jako objevitel slavného inckého „skalního hnízda“ Machu Picchu vysoko v peruánských Andách je uváděn americký badatel Hiram Bingham, který vstoupil do posledního útočiště incké elity v roce 1911. Binghamovi zajistil objev nesmrtelnou slávu a hmotné zajištění po zbytek života
Popularita vynesla Binghama do úřadu guvernéra státu Connecticut a nakonec i do křesla v americkém senátu. Jeho kniha o objevení Machu Picchu se stala bestsellerem. Podle některých filmových kritiků se stal právě Bingham inspirací autorů filmové série o Indianu Jonesovi.
Americký historik Paolo Greer ale narazil v peruánských archivech na dokumenty, které dokazují, že Bingham přišel do Machu Picchu více než 40 let po jeho skutečném objeviteli – málo známém německém podnikateli Augustu Bernsovi. Ten našel nejslavnější peruánskou archeologickou lokalitu na sklonku šedesátých let 19. století. Objevem se ale příliš nechlubil a v následujících letech město systematicky plenil. Peruánská vláda mu k tomu dala oficiální povolení za desetiprocentní podíl na zisku. Tichými Bernsovými společníky byly tehdejší peruánské celebrity, mezi nimi zřejmě i prezident Andres Avelino Caceres.
Jméno Machu Picchu znamená v překladu „stará hora“. Jako jakési mauzoleum je nechal na vrcholku horského masivu v nadmořské výšce 2 400 metrů postavit v 15. století Inka Pačakuti, který tu byl v roce 1471 pochován. Machu Picchu sloužilo jako tajné obřadné pohřebiště pro zhruba 200 až 300 nejvýznamnějších osob obrovské Incké říše. Byla to však zároveň i pevnost přístupná jen po strmých stezkách a úzkých lávkách, ve své době tak byla prakticky nedobytná.
TIP: Uloupené poklady: Zlato inckých bohů dobyvatelům štěstí nepřineslo
Chrám slunce a Pačakutiho hrob v Machu Picchu byly vyzdobeny obrovským množstvím zlata. Většina drahého kovu však byla odvezena v roce 1532, když celá země dávala dohromady zlato a stříbro na vykoupení Inky Atahualpy z Pizarrova zajetí. Pokud jde o drahé kovy, zbyly na Bernse v Machu Picchu pouhé paběrky, přesto si pořádně namastil kapsy. Ve městě zůstala vysoce ceněná keramika, kterou Berns dodával nejméně sedmapadesáti obchodním partnerům po celém světě.
Profimedia
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)