Nezodpovězené otázky: Kdo objevil Machu Picchu?

27.10.2013 - redakce 100+1

Jako objevitel slavného inckého „skalního hnízda“ Machu Picchu vysoko v peruánských Andách je uváděn americký badatel Hiram Bingham, který vstoupil do posledního útočiště incké elity v roce 1911. Binghamovi zajistil objev nesmrtelnou slávu a hmotné zajištění po zbytek života


Reklama

Popularita vynesla Binghama do úřadu guvernéra státu Connecticut a nakonec i do křesla v americkém senátu. Jeho kniha o objevení Machu Picchu se stala bestsellerem. Podle některých filmových kritiků se stal právě Bingham inspirací autorů filmové série o Indianu Jonesovi.

Americký historik Paolo Greer ale narazil v peruánských archivech na dokumenty, které dokazují, že Bingham přišel do Machu Picchu více než 40 let po jeho skutečném objeviteli – málo známém německém podnikateli Augustu Bernsovi. Ten našel nejslavnější peruánskou archeologickou lokalitu na sklonku šedesátých let 19. století. Objevem se ale příliš nechlubil a v následujících letech město systematicky plenil. Peruánská vláda mu k tomu dala oficiální povolení za desetiprocentní podíl na zisku. Tichými Bernsovými společníky byly tehdejší peruánské celebrity, mezi nimi zřejmě i prezident Andres Avelino Caceres.

Incká stará hora

Jméno Machu Picchu znamená v překladu „stará hora“. Jako jakési mauzoleum je nechal na vrcholku horského masivu v nadmořské výšce 2 400 metrů postavit v 15. století Inka Pačakuti, který tu byl v roce 1471 pochován. Machu Picchu sloužilo jako tajné obřadné pohřebiště pro zhruba 200 až 300 nejvýznamnějších osob obrovské Incké říše. Byla to však zároveň i pevnost přístupná jen po strmých stezkách a úzkých lávkách, ve své době tak byla prakticky nedobytná.

TIP: Uloupené poklady: Zlato inckých bohů dobyvatelům štěstí nepřineslo

Chrám slunce a Pačakutiho hrob v Machu Picchu byly vyzdobeny obrovským množstvím zlata. Většina drahého kovu však byla odvezena v roce 1532, když celá země dávala dohromady zlato a stříbro na vykoupení Inky Atahualpy z Pizarrova zajetí. Pokud jde o drahé kovy, zbyly na Bernse v Machu Picchu pouhé paběrky, přesto si pořádně namastil kapsy. Ve městě zůstala vysoce ceněná keramika, kterou Berns dodával nejméně sedmapadesáti obchodním partnerům po celém světě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907