Nezodpovězené otázky: Kdo objevil Machu Picchu?

27.10.2013 - redakce 100+1

Jako objevitel slavného inckého „skalního hnízda“ Machu Picchu vysoko v peruánských Andách je uváděn americký badatel Hiram Bingham, který vstoupil do posledního útočiště incké elity v roce 1911. Binghamovi zajistil objev nesmrtelnou slávu a hmotné zajištění po zbytek života


Reklama

Popularita ho vynesla do úřadu guvernéra státu Connecticut a nakonec i do křesla v americkém senátu. Jeho kniha o objevení Machu Picchu se stala bestsellerem. Podle některých filmových kritiků se stal právě Bingham inspirací autorů fi lmové série o Indianu Jonesovi. Americký historik Paolo Greer ale narazil v peruánských archivech na dokumenty, které dokazují, že Bingham přišel do Machu Picchu více než 40 let po jeho skutečném objeviteli – málo známém německém podnikateli Augustu Bernsovi. Ten našel nejslavnější peruánskou archeologickou lokalitu na sklonku šedesátých let 19. století. Objevem se ale příliš nechlubil a v následujících letech město systematicky plenil. Peruánská vláda mu k tomu dala oficiální povolení za desetiprocentní podíl na zisku. Tichými Bernsovými společníky byly tehdejší peruánské celebrity, mezi nimi zřejmě i prezident Andres Avelino Caceres.

Incká stará hora

Jméno Machu Picchu znamená v překladu „stará hora“. Jako jakési mauzoleum je nechal na vrcholku horského masivu v nadmořské výšce 2 400 metrů postavit v 15. století Inka Pačakuti, který tu byl v roce 1471 pochován. Machu Picchu sloužilo jako tajné obřadné pohřebiště pro zhruba 200 až 300 nejvýznamnějších osob obrovské Incké říše. Byla to však zároveň i pevnost přístupná jen po strmých stezkách a úzkých lávkách, ve své době tak byla prakticky nedobytná.

Chrám slunce a Pačakutiho hrob v Machu Picchu byly vyzdobeny obrovským množstvím zlata. Většina drahého kovu však byla odvezena v roce 1532, když celá země dávala dohromady zlato a stříbro na vykoupení Inky Atahualpy z Pizarrova zajetí. Pokud jde o drahé kovy, zbyly na Bernse v Machu Picchu pouhé paběrky, přesto si pořádně namastil kapsy. Ve městě zůstala vysoce ceněná keramika, kterou Berns dodával nejméně sedmapadesáti obchodním partnerům po celém světě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907