NGC 2683: Spirální galaxie s příčkou, nebo bez?

05.02.2014 - Redakce


Reklama

Má spirální galaxie NGC 2683 příčku jako naše Galaxie, nebo nemá? Je vidět natolik zboku, že se to nedá přesně rozpoznat. Tento nádherný objekt se nachází zhruba 20 milionů světelných let daleko v souhvězdí Rysa. Prachové pásy podél vinoucích se spirálních ramen jsou posety modře zářícími kupami mladých hvězd ve hvězdotvorných oblastech. Na pozadí jsou pak vidět ještě vzdálenější galaxie.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA (Subaru Telescope, Hubble)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907